Choć pogoda bywa jeszcze słoneczna, bezapelacyjnie wkraczamy w okres jesieni. Zanim na dobre zaczną się listopadowe słoty, a szosy zaskoczą nawierzchnią pokrytą błotem i śliskością po nocnych przymrozkach, trzeba rozważyć kwestię wymiany opon na zimowe. Zobacz, czym kierować się podczas ich zakupu.
Po pierwsze: symbol alpejski na oponie
Symbol płatka śniegu wpisanego w kształt gór to oznaka, że masz do czynienia z prawdziwym ogumieniem z homologacją zimową. Wybierając tego typu opony możesz być pewny, że Twoje auto będzie miało dobrą przyczepność przy ujemnych temperaturach. Wymieniając opony z letnich na zimowe warto pamiętać także o różnicy pod względem mieszanki gumy i rzeźby bieżnika.
Po drugie: czas optymalny na wymianę
Jeśli za oknami temperatura spadła poniżej 7ºC, możesz zdecydować się na wymianę opon na zimowe. Wtedy masz pewność, że dbasz o bezpieczeństwo zarówno swoje, swoich pasażerów, jak też innych użytkowników dróg. Droga hamowania podczas jazdy na oponach zimowych jest aż o 11 metrów krótsza w porównaniu z letnimi oponami. Łatwo sobie wyobrazić, jak może to wpływać na bezpieczeństwo na drodze, na przykład w sytuacji, gdy nagle na przejściu dla pieszych, na czerwonym świetle, niespodziewanie pojawi się człowiek.
Po trzecie: efektywność paliwowa
To ważny parametr, który warto wziąć pod uwagę podczas zakupu nowych opon. Klasy produktów oznacza się w zakresie od A do G. Pomiędzy pierwszą a ostatnią istnieje różnica na poziomie zużycia paliwa na poziomie aż 7,5%.
Po czwarte: poziom hałasu
Na etykiecie opony znaleźć można również informację o poziomie hałasu. Czynnik ten ma wpływ na wygodę podróżowania, dlatego nie warto go ignorować. Producenci opon zobligowani są do informowania o bezwzględnym poziomie hałasu oraz o tym, w jakim miejscu dany produkt znajduje się na skali głośności i ciszy.
Po piąte: rok produkcji opony
Wielu klientów zwraca uwagę również na ten aspekt. Ważniejsze jednak od samego roku produkcji jest sposób przechowywania opon.
Po szóste: sposób użytkowania auta
Jeśli autem jeździsz głównie po mieście, wybierz takie opony, które mają lepszą przyczepność na wilgotnej szosie. Szukaj wówczas opon z etykietą z symbolem chmury. W sytuacji, gdy na co dzień pokonujesz duże odległości, spore znaczenie może mieć dla Ciebie poziom emitującego hałasu – wybieraj więc te o niższym parametrze. Jeśli mieszkasz na obrzeżach miasta lub na wsi, rozważ zakup egzemplarzy o grubszym bieżniku, który lepiej poradzi sobie z zalegającym na drodze śniegiem.
poszukuje sprawdzonego miejsca aby kupic uzywki w przystepnej cenie, do Nissan Qashqai, plis jak mozecie polecic napiszcie