lakier samochoduMotoryzacja Wyróżnione 

Jak zabezpieczyć lakier samochodu przed zimą?

Kierowcy często zapominają o tym, że nawet po zakończeniu sezonu motoryzacyjnego powinni dbać o swoje pojazdy. Mowa tu nie tylko o serwisach, czasowej wymianie części czy wymianie opon na zimowe. Warto także wzmocnić lakier samochodu, który pod wpływem niskich temperatur matowieje i jest bardziej podatny na uszkodzenia. Jeśli więc chcesz w kolejnym sezonie również zachwycić wszystkich wyglądem swojego auta, to koniecznie skorzystaj z naszych porad.

1. Dokładnie umyj nadwozie

Korzystanie z myjki ciśnieniowej na pewno ma wiele zalet – przede wszystkim w krótkim czasie i niewielkim kosztem można pozbyć się widocznych zabrudzeń. Niestety samochód po takiej pielęgnacji sprawia jedynie wrażenie czystego. Na lakierze nadal pozostają liczne osady, przebarwienia albo co gorsza kamyczki, które podczas prawidłowego zabezpieczania lakieru mogą go dogłębnie uszkodzić. Jeśli istnieje więc taka możliwość najlepiej umyć pojazd ręcznie, przy wykorzystaniu specjalnego szamponu o odpowiednim pH i gąbki z mikrofibry, co wykorzystane razem pozwoli pozbyć się uciążliwych zabrudzeń.

2. Kolejny krok – glinkowanie

Nawet jeśli wydaje Wam się, że po umyciu samochód błyszczy, na pewno nadal pozostały na karoserii niechciane osady. W takiej sytuacji świetnie sprawdza się glinka, która właściwie wykorzystana pozwoli zdjąć z pojazdu nawet najmniejsze drobinki kurzu i wygładzić powierzchnie. Należy jednak pamiętać, aby glinkować zgodnie z zaleceniami producentów, by nie uszkodzić przypadkowo lakieru.

3. Woskowany lakier samochodu

Gładka powierzchnia nie oznacza, że samochód jest gotowy na zimę, wręcz przeciwnie, teraz lakier potrzebuje warstwy ochronnej przed zabrudzeniami, mrozem oraz matowieniem. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup wosku, dopasowanego do naszych potrzeb i rodzaju lakieru. W wielu sklepach detailingowych specjaliści chętnie Ci doradzą, zaproponują kilka marek wosków godnych zaufania, w zróżnicowanych cenach. Od Ciebie tylko zależy czy zdecydujesz się na efekt utrzymujący się przez 3, 6, a może nawet 12 miesięcy.

Po zakupie wosku trzeba zapoznać się ze sposobem jego nakładania. Zazwyczaj wystarczy odrobina chęci, wosk i ściereczki z mikrofibry, by móc cieszyć się odżywionym i zabezpieczonym lakierem przez długi czas. Jak to zrobić? Gąbkę, zawartą w zestawie z woskiem, delikatnie obkręcić po powierzchni wosku, a następnie okrężnymi ruchami nakładać na oczyszczoną powierzchnię karoserii. Tak nałożoną warstwę należy zostawić do chwilowego przeschnięcia, mocno przetrzeć miękką stroną mikrofibry, a po starciu wosku pozbyć się hologramów przy pomocy drugiej strony ściereczki. W ten sposób uzyskasz nie tylko błyszczącą karoserię, ale i pewność, że nowy sezon rozpoczniesz z fantastycznym stanem lakieru.

Jeśli zastanawiasz się, czy koszta takiego zabiegu nie przewyższą kosztów odświeżenia lakieru przed sezonem to zapewniamy, całość nie pochłonie więcej niż 200 zł i kilka godzin własnej pracy. W zakładach detailingowych ceny są naprawdę zawrotne, poza tym wiosną ciężko znaleźć wolny termin, dlatego warto znaleźć odpowiednią motywację i chwilę czasu, by zadbać o swój samochód.

Powiązane wpisy

Dodaj Komentarz