Odpływ liniowy w łazience – co powinieneś o nim wiedzieć?

Estimated read time 3 min read

Odpływ liniowy, ze względów estetycznych, staje się coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Możliwość ukrycia elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej pod posadzką i rezygnacji z brodzika sprzyja aranżacji nowoczesnej łazienki w minimalistycznym stylu. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o odpływie liniowym, zanim się na niego zdecydujesz.

Z czego składa się odpływ liniowy?

Rozwiązanie to składa się z korpusu, osadnika, zamknięcia syfonowego i rusztu. Korpus może mieć kształt wydłużonego prostokąta, litery L lub być lekko zaokrąglony. Korpus wykonany jest – w zależności od modelu – z aluminium, tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Ma zazwyczaj do 120 cm długości i maksymalnie 8 cm szerokości.

Na co zwrócić uwagę, wybierając odpływ liniowy do łazienki?

Kluczowe w doborze odpływu liniowego jest sprawdzenie, czy wpust jest samoczyszczący. Ważna jest również wydajność wpustów. Na rynku dostępne są elementy, które radzą sobie z odprowadzaniem wody w przedziale od 20 do 72 litrów na minutę. Im dłuższy ruszt, tym większa płaszczyzna odbioru wody, co pozwala na bieżąco, bez ryzyka zalania łazienki, radzić sobie z jej przepływem. Dla zachowania łatwości czyszczenia ważne jest to, aby osadnik miał wyjmowany charakter i dawał łatwo się oczyścić. Jeśli chodzi o kratkę, w zasadzie każdy dostępny na rynku materiał (tworzywo sztuczne, żeliwo, stal nierdzewna) dobrze radzi sobie w kontakcie z wodą, kosmetykami i środkami czyszczącymi. Dla estetów ogromne znaczenie będzie mieć również sposób wykończenia i kolorystyka kratki, a więc jedynego widocznego elementu. Coraz większy wybór sprawia, że element ten można bez trudu dostosować do reszty aranżacji. Spotykane są kratki o kształtach uzyskanych za pomocą wycinania laserowego, ale również geometryczne formy (kwadraty, prostokąty lub koła).

Klucz do prawidłowego działania odpływu liniowego – odpowiedni montaż

To szalenie ważny element, odpowiadający za późniejszy komfort korzystania z tego rozwiązania. Decyzję o instalacji odpływu liniowego należy podjąć podczas gruntownego remontu łazienki lub tuż po odbiorze mieszkania od dewelopera. Dobry fachowiec na pewno zamontuje podejście kanalizacyjne przy zachowaniu spadku na poziomie około 2,5%. Założy również kratkę 2 milimetry niżej aniżeli przebiega powierzchnia podłogi. Istotna jest także hydroizolacja podłoża i ścian – można do tego celu wykorzystać specjalną folię w płynie. Warto zaopatrzyć się również w fugę epoksydową, która lepiej sprawdza się w miejscach narażonych na wilgoć.

Dlaczego warto zdecydować się na prysznic z odpływem liniowym?

Zalet płynących z tego typu rozwiązania jest wiele. Na korzyść przemawia minimalistyczny, schludny i estetyczny wygląd. Odpływ liniowy pozwala optycznie powiększyć łazienkową przestrzeń i całkowicie zrezygnować z brodzika, który wizualnie ją dzieli i pomniejsza. Podobnie sprawa się ma z kabiną prysznicową, która w tak urządzonej łazience może przybrać formę symbolicznej, gładkiej tafli szkła pod postacią ścianki. Tego typu minimalistyczny efekt dają kabiny walk-in, bardzo modne w ostatnim czasie.

You May Also Like

More From Author

1 Comment

Add yours

+ Leave a Comment