elektryczne hulajnogiStyl życia Wyróżnione 

Czy elektryczne hulajnogi są bezpieczne?

Popularność elektrycznych pojazdów wciąż rośnie i nie ma powodu, aby się temu dziwić. Korzysta z nich już nie tylko młodzież, uważając je za modny gadżet. Coraz częściej na ulicach miast można spotkać również dorosłych, którzy podróżują elektrycznymi hulajnogami do pracy lub na uczelnię. Miłośnicy tego sprzętu chwalą jego kompaktowy rozmiar, możliwość składania, lekkość, prostą obsługę i sprawne przemieszczanie się po zakorkowanym mieście. Dlaczego więc każdego roku liczba wypadków z udziałem osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych systematycznie rośnie?

  1. Elektryczne hulajnogi, a prawo drogowe
  2. Jak w sposób bezpieczny korzystać z pojazdów elektrycznych?

Wśród poszkodowanych znajdują się zwykle te osoby, które nie posiadały kasku oraz nie zachowały należytej ostrożności. W dalszej części tekstu wyjaśniono, jak prawo drogowe odnosi się do elektrycznych pojazdów oraz wskazano, jak rozsądnie z nich korzystać.

Elektryczne hulajnogi, a prawo drogowe

Wygląda na to, że przepisy prawa drogowego są opóźnione w stosunku do postępu technologicznego. Nie regulują one bowiem kwestii poruszania się na e-hulajnogach. Coraz częściej w przestrzeni publicznej słychać głosy, mówiące o zagrożeniu, jakie stwarzają osoby, które wykorzystują pojazdy elektryczne. Bardzo często nie posiadają kasku ochronnego, poruszają się ze zbyt dużą prędkością oraz nie przestrzegają znaków drogowych. Zarówno piesi, jak i kierowcy narażeni są na niebezpieczny dla zdrowia lub życia wypadek. Hulajnogi nie są jednak zdefiniowane przez kodeks drogowy. Wiadomo jedynie, że można ich używać na prywatnych posesjach, w parkach, lasach, na chodnikach, a także poboczach dróg. Wiele osób wciąż uważa, że są to regulacje niewystarczające.

Jak w sposób bezpieczny korzystać z pojazdów elektrycznych?

Elektryczne hulajnogi są nowoczesnym, komfortowym i praktycznym środkiem transportu. Jednak nieprawidłowo używane niosą za sobą nawet śmiertelne zagrożenie. Należy więc przede wszystkim pamiętać o odpowiednim dostosowaniu prędkości do warunków panujących na chodniku lub jezdni. Zbyt szybka jazda znacząco wydłuża drogę hamowania oraz powoduje, że trudniej jest utrzymać równowagę w przypadku wjechania na próg lub krawężnik. Miłośnicy e-hulajnóg powinni wyposażyć się także w kask oraz ochraniacze. Niedopuszczalne jest również korzystanie z nich w dwie osoby jednocześnie. Warto wiedzieć, że pojazdy elektryczne nie powinny wjeżdżać na drogi rowerowe ani tym bardziej zakorkowaną jezdnię. Dzieci mogą na nich jeździć wyłącznie po opieką dorosłych.

Powiązane wpisy

Dodaj Komentarz