Żółta strefa – z jakimi obostrzeniami będą musieli się pogodzić obywatele?

Estimated read time 3 min read

Jak już wspominaliśmy w poprzednim artykule, od jutra w całym kraju będzie obowiązywała żółta strefa. Podczas konferencji prasowej zarówno Premier, jak i Minister Zdrowia wypowiadali się o tym, że trzeba szukać nowych sposobów na zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa. Stąd też między innymi nakaz noszenia maseczek na otwartej przestrzeni, w lokalach gastronomicznych, sklepach i wielu innych miejscach publicznych. To jednak nie jedyne obostrzenia, jakie pojawią się wraz z wprowadzeniem żółtej strefy. Od 10.10 wiele się zmieni także w funkcjonowaniu restauracji, pubów oraz organizacji wszelkiego rodzaju imprez, które w strefie czerwonej zostały zakazane. Na co więc trzeba się przygotować?

Nowe wytyczne dotyczące epidemii koronawirusa

W całym kraju, poza regionami oznaczonymi strefą czerwoną, od soboty będą obowiązywały nowe zasady. Na tę chwilę nie przewiduje się wyłączenia z użytku lokali gastronomicznych, miejsc kulturalnych, ani odwoływania imprez zorganizowanych pod warunkiem, że będą one zgodne z najnowszymi wytycznymi. Oznacza to, że w kinach i teatrach zajętych może być jedynie 25% miejsc, w przypadku koncertów w lokalach zamkniętych liczba osób nie może być większa niż 50, w przestrzeni otwartej niż 100 osób. Ważny jest również fakt, by zapewnić odpowiednią przestrzeń wszystkim uczestnikom – nie więcej niż 1 osoba ma 5m2. To oczywiście nie wszystko. W lokalach gastronomicznych również będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczki do momentu, aż nie zajmie się właściwego miejsca, gdzie będzie się spożywać posiłek. Obsługa każdego z takich lokali cały czas jest zobowiązana do zakrywania ust i nosa, co ma zminimalizować wszelkie ryzyko zarażenia. Jedynym wyjątkiem są wesela, w których może uczestniczyć 75 gości (nie wliczając w to obsługi), nie ma również obowiązku zakrywania ust i nosa podczas uroczystości.

Jak będzie funkcjonowała żółta strefa od soboty?

Na pewno na ulicach zaczniemy dostrzegać ludzi, którzy wystrzegają się od noszenia maseczek. Cały czas nie brakuje wśród społeczeństwa osób buntujących się przeciwko obowiązkowym „kagańcom”, które są niezgodne z Konstytucją. Do czasu wprowadzenia stanu wyjątkowego nie można nakazywać obywatelom by coś robili, jest to ich dobra wola, co niestety coraz częściej widać chociażby w środkach transportu. Miejmy jednak nadzieję, że wprowadzenie strefy żółtej w całym kraju pozwoli nam rzeczywiście wyeliminować choć część zarażeń, które z dnia na dzień cały czas rosną.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours