Wypalenie zawodowe – problem, który dotyka co 4. pracownika w Polsce

Estimated read time 3 min read
wypalenie-zawodowe, pracownik-wypalenie, pracownik-stres

Problem wypalenia zawodowego dotyka więcej osób niż można by przypuszczać. Szacuje się, że zagrożony nim jest nawet co czwarty pracownik. Polska znajduje się w czołówce krajów, w których pracownicy są najbardziej zestresowani. Czym jest to zjawisko i w jaki sposób się objawia? Jakie zachowania prowadzą do jego pojawienia się?

Co to jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe to proces wyczerpania energii organizmu, ale też brak sił psychicznych i emocjonalnych, który utrzymuje się przez dłuższy czas – nawet w przypadku pójścia na urlop czy wypoczynku podczas długiego weekendu. O wypaleniu mówi się wtedy, gdy dotychczas pracownik uwielbiał swoją pracę i czerpał z niej ogromnie dużo satysfakcji. I pomimo że charakter pracy się nie zmienił, dana osoba czuje się ze swoim codziennym zajęciem zupełnie inaczej niż poprzednio. Pojawia się cynizm i dystans wobec wykonywanej pracy. Sytuacja ta odbija się bezpośrednio na zmniejszeniu wydajności zawodowej. Lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, handlowcy, ale również osoby pracujące jako psycholodzy i psychoterapeuci są szczególnie narażone na wypalenie zawodowe. Zawody te wiążą się bowiem z niesieniem pomocy i intensywnym kontaktem z człowiekiem. Jednak należy pamiętać, że wypalić zawodowo może się każdy – niezależnie od pełnionej profesji, wieku czy stażu pracy. Wpływ na tempo wypalenia zawodowego mogą mieć też indywidualne cechy charakteru.

Jakie są przyczyny zespołu wypalenia zawodowego?

Zespół wypalenia zawodowego to reakcja związana z przewlekłą frustracją dotyczącą pracy. Nieleczona, może doprowadzić nawet do depresji czy zaburzeń psychicznych. Wśród najczęstszych przyczyn wypalenia zawodowego wymienia się nadmiar obowiązków. Wydłużanie w nieskończoność czasu poświęcanego pracy może przyczynić się do spadku efektywności oraz motywacji. Wiąże się też z brakiem asertywności i przyjmowaniem na siebie także tych zadań, których pracownik nie ma obowiązku wykonywać. Zatarcie granic między pracą a życiem prywatnym również wpływa niekorzystnie na wydajność. Brak zachowania life-work balance i zaniedbywanie innych sfer życia może w końcu doprowadzić do pojawienia się zespołu wypalenia zawodowego. Innym problemem, który stoi na drodze do wypalenia zawodowego jest zbyt mała liczba obowiązków oraz nudne, powtarzające się czynności i brak nowych wyzwań.

Najpopularniejsze objawy wypalenia zawodowego

Myśli o pracy powodują napięcie, irytację i zmęczenie. Nie ma motywacji do rozpoczęcia nowego dnia, a wydajność pracownika drastycznie spada. Automatycznie podchodzi się też do wykonywania kolejnych zadań. Opisane objawy są typowe dla zespołu wypalenia zawodowego. Co gorsza, przykre symptomy związane z zespołem wypalenia zawodowego nie mijają po urlopie ani po weekendzie. Zaniechanie działań, które miałyby poprawić ten stan rzeczy może ostatecznie doprowadzić nawet do czasowej niezdolności do pracy. Popularnym objawem wypalenia zawodowego jest też brak empatycznego podejścia do innych osób, a także chroniczne zmęczenie i poczucie ogromnego przeciążenia, które nie mijają nawet po dniach odpoczynku.

You May Also Like

More From Author

2Comments

Add yours
  1. 1
    masterone

    Na studiach przerabialismy to zagadnienie, generalnie powinno sie zmieniać prace co kilka lat, aby uniknąć tego zjawiska. Czy jednak każdy ma ten komfort wyboru i możliwość? Czasy są trudne. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na luksus zmiany. Tak uwazam, ze to bardzo uprzywilejowana pozycja móc beztrsoko zmienić prace.

  2. 2
    milypan

    trudno sie dziwic ze w naszym kraju jest to bardzo czeste zjawisko, tu nawet gospodyni domowa moze miec wypalenie:((

+ Leave a Comment