Wybór kancelarii prawnej – na co zwrócić uwagę?

Estimated read time 3 min read

Zatrudnienie kompetentnego prawnika, lub skorzystanie z usług profesjonalnej kancelarii wiąże się ze wcześniejszą analizą rynku. Porady prawne nie należą do tanich usług, a od ich jakości zależą nasze decyzje. Dzieje się tak zarówno zapotrzebowaniu indywidualnym, jak i korporacyjnym. Jak więc wybrać odpowiednią osobę lub kancelarie adwokacką, skoro rynek prawny jest tak rozbudowany? Istnieje kilka wskaźników, na które warto zwrócić uwagę.

Zakres usług lub specjalizacja

Pierwszym krokiem w wyborze prawnika lub kancelarii jest określenie naszych potrzeb. Na samym początku musimy zdecydować jakiego rodzaju usług poszukujemy, a następnie możemy przejść do analizy dostępnych osób lub firm na rynku. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ w przypadku, gdy okaże się, że chcemy rozwiązać problem związany z konkretną dziedziną prawa. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do kancelarii o odpowiedniej specjalizacji, np. gdy poszukujemy prawnika zajmującego się rozwodami kościelnymi, będziemy rozglądać się za kancelariami, które specjalizują się w prawie kanonicznym.

Gdy już określimy jaka pomoc prawna jest nam potrzebna, możemy przeanalizować zakres usług firm lub prawników, których wzięliśmy pod lupę. Większość kancelarii oferuje dość szeroką gamę działań: zajmują się przygotowywaniem dokumentów, sprawami związanymi z nieruchomościami, spadkami czy gwarancjami, a także zapewniają wsparcie prawne dla firm. Jeśli któreś z działalności trafiają w nasze potrzeby, możemy przejść do dalszych kroków.

Wiarygodność i rekomendacje

Następnym krokiem jest określenie z jaką kancelarią mamy do czynienia. Profesjonalna działalność prawnicza zawsze charakteryzuje się konkretnymi cechami: wiarygodnością, zrozumieniem swoich klientów, wyrozumiałością, szacunkiem oraz cierpliwością. Dobry prawnik będzie także posiadał niezbędne certyfikaty i dyplomy, które poświadczą o jego doświadczeniu zawodowym. Możemy także dopytać się o liczbę klientów obsługiwanych przez kancelarie, jeśli liczba okaże się być dość wysoka, będzie to oznaczać, że klienci chętnie korzystają z jej usług, więc prawdopodobnie jest godna zaufania. Bardzo ważnym aspektem są także rekomendacje. Dobrze jest zasięgnąć opinii osób, które miały do czynienia z konkretną kancelarią lub po prostu poszukać w internecie, czy ludzie wypowiadają się na jej temat.

Cena i rodzaj rozliczenia

Ostatnim, bardzo ważnym aspektem jest cena za określone usługi. Wysokie koszty prawnika nie zawsze będą gwarancją wygranej sprawy, dlatego dobrze jest zrobić porównanie kilku opcji i wybrać tą, która okaże się najbardziej korzystna. Cena jest ściśle zależna od rodzaje usług, których poszukujemy, dlatego właśnie na początku słusznym krokiem było określenie swoich potrzeb. Praca prawnika rozliczana jest na kilka sposobów:

  • godzinowo – ponosi się wtedy koszty za każdą godzinę, którą poświęcił nam prawnik. Sprawdza się to podczas jednorazowych wizyt oraz małych problemów,
  • ryczałtowo – tutaj cena uzależniona jest od konkretnego zadania oraz jego wykonania, bez znaczenia ile czasu będzie to zajmować. Ten rodzaj rozliczenia wybierany jest najczęściej podczas wsparcia w procesach sądowych,
  • miesięcznie – ta metoda stosowana jest najczęściej przez firmy, które zatrudniają prawnika w celu konsultacji. Ustalana jest wtedy stała, miesięczna kwota.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours