Wszystko o tworzywach sztucznych

Estimated read time 4 min read

Definicja tworzyw sztucznych ma swoje źródło u ich budowy. Składają się bowiem one głównie z syntetycznych (wytworzonych przez człowieka) polimerów, takich jak polietylen, polistyren czy polimetakrylan. Tworzywa sztuczne produkowane są również z polimerów naturalnych oraz modyfikowanych chemicznie. Potoczna nazwa „plastik” wzięła się za to od poprzedniej definicji „masa plastyczna”, która podkreślała główną właściwość polimerów.

Pierwsze, syntetyczne tworzywa sztuczne pojawiły się już w 1872 roku. Były to żywice fenelowo-formaldehydowe, które ponad 30 lat później doczekały się masowej produkcji. W następnych latach rozpoczęto wytwarzanie pierwszych tworzyw poliwinylowych oraz poliamidowych, a także polietylenowych. Około roku 1940 na rynku pojawiły się silikony. Lata 60-te XIX wieku zapoczątkowały powstanie polipropylenu. Polski przemysł polimerowy rozpoczął się od produkcji folii do opakowań. Po II wojnie światowej w rodzinnym kraju nastąpił znaczący wzrost produkcji tworzyw sztucznych. Aktualnie w Polsce produkowane są praktycznie wszystkie odmiany polimerów.

Tworzywa sztuczne i ich podział

Aby dokonać podziału tworzyw sztucznych należy przyjąć odpowiednie kryterium. W przemyśle najczęściej rozróżnia się cztery grupy polimerów, które klasyfikowane są poprzez zestaw swoich właściwości. Wyróżnić można tworzywa sztuczne konstrukcyjne, kauczukowe, błonotwórcze oraz włóknotwórcze. Duża ilość polimerów należy do kilku grup, dlatego podział ten jest bardzo przejrzysty. Tworzywa sztuczne klasyfikować można także ze względu na sposób ich otrzymywania. W przetwórstwie wyróżnia się tworzywa sztuczne termoplastyczne, termoutwardzalne oraz chemoutwardzalne, co znacząco ułatwia dobór odpowiedniego materiału. Polimery rozróżniane są także ze względu na zachowanie pod wpływem temperatury.

Właściwości tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne są lekkimi materiałami o małej gęstości i wytrzymałości na rozciąganie. Ich specyfika sprawia, że są wysoce odporne na działanie wilgoci oraz czynników chemicznych, reagują jednak silnie na wszelkiego rodzaju utleniacze. Tworzywa sztuczne nie przewodzą prądu elektrycznego, jednak po zmieszaniu z odpowiednią ilością dodatków mogą stać się przewodnikami. Polimery występują w wersji przezroczystej lub całkowicie nieprzezroczystej. Ich największą wadą jest wrażliwość na działanie wysokiej temperatury, do wyjątków można zaliczyć silikon, który wyróżnia się odpornością na temp. Około 250°C.

Barwienie tworzyw sztucznych

Zabieg technologiczny mający na celu zabarwienie polimeru w dużej mierze zależy od potrzeb, jakie stawiane są przez odbiorców. Barwienie tworzyw sztucznych odbywa się przy wykorzystaniu odpowiedniego pigmentu, który dobierany jest ze względu na trwałość swojej barwy, właściwości oraz koszt wykorzystania. Każdy producent barwników dba o odpowiednie sklasyfikowanie środków barwiących, ponieważ bardzo często dobranie koloru do tworzywa ma znaczenie marketingowe. Koloranty można podzielić na nierozpuszczalne pigmenty oraz rozpuszczalne barwniki, które wykorzystywane są do zabarwienia tworzyw sztucznych w sposób transparentny.

Zastosowanie tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne znalazły swoje zastosowanie praktycznie w każdym obszarze przemysłu. Największym procentem produktów wytwarzanych z polimerów są opakowania. Można tutaj wyróżnić przede wszystkim wszelkiego rodzaju folie oraz pojemniki. Tworzywa sztuczne stosowane są również do produkcji elementów wykorzystywanych w transporcie. Wykonuje się z nich zarówno małe części, jak i kompletne zestawy, takie jak zderzaki. Tworzywa obecne są również w rolnictwie. Polimery znalazły także swoje zastosowanie w elektronice. Większość sprzętów elektronicznych dostępnych na rynku posiada plastikową obudowę. Bardzo ważnym aspektem wykorzystania polimerów jest również budownictwo. Tutaj największym zainteresowaniem cieszy się silikon. Polimery od ponad 100 lat towarzyszą ludzkości w produkowaniu dóbr, a ich wykorzystanie nieustannie rośnie.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours