Szczepionka na Covid-19 gotowa? Firma Pfizer prezentuje badania

Estimated read time 2 min read

Nowy tydzień listopada rozpoczynamy ze świetnymi wieściami, dopływającymi od firmy Pfizer. Zaprezentowała ona wyniki dotyczące szczepionek na koronawirusa, które mają być skuteczne aż w 90% u osób, które wcześniej nie przechodziły choroby. Czy jest to więc przełomowy dzień w nauce, który pozwoli jak najszybciej zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa?

Pfizer prezentuje skuteczną szczepionkę

Amerykańska firma Pfizer we współpracy z niemieckim przedsiębiorstwem BioNTech ogłosiła dzisiaj wyniki swoich badań nad szczepionką na koronawirusa. Okazały się one znacznie lepsze, niż zakładało wielu badaczy. Otóż nowy lek wykazał się aż 90% skutecznością podczas trzeciej fazy testów, jaka jest przeprowadzana na grupie liczącej niespełnia 50 tys. Osób. Firmy zapewniają, że szczepionka nie ma żadnych skutków ubocznych, a może okazać się pierwszym skutecznym lekiem na rynku.

Wielkie wzrosty notowań na giełdach amerykańskich oraz WIG 20

Giełdy na całym świecie zanotowały wiele wzrostów, ale i spadków, uzależnionych między innymi od podpisanych kontraktów na znalezienie leków. Między innymi akcje Pfizera zaowocowały wzrostem aż o 8% wartości, a wraz z nimi notowania kontraktów terminowych. W Polsce również nie zabrakło skoków – pozytywne wieści przyniosły nadzieję na powrót do normalności, co przyczyniło się do wzrostów wartości takich spółek jak Orlen, Lotos czy LPP.

Firma farmaceutyczne deklaruje, że do końca tego roku jest w stanie wyprodukować aż 50 milionów dawek szczepionki, natomiast do końca przyszłego roku liczba ta wzrośnie do 1.3 miliarda. Oznacza to, że wszystkie osoby, które nie miały jeszcze styczności z chorobą, mają szanse temu zapobiec, jeśli tylko lek pojawi się w obiegu i stanie się ogólnodostępny. Czekamy więc na kolejne efekty działań.

Warto jednak pamiętać, że już kilka razy pojawiała się informacja o rzekomych gotowych lekach na koronawirusa, które jednak ostatecznie nie trafiły na rynek. Czy tym razem będzie inaczej? Najbliższe tygodnie na pewno pozostawią wiele niepewności, jednak warto mieć nadzieję i trzymać kciuki za ostateczny sukces w produkcji.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours