Syreny alarmowe zawyją w całym kraju. Czy to powód do obaw?

Estimated read time 2 min read

W wielu dużych miastach w kraju można było dzisiaj usłyszeć syreny alarmowe, sygnalizujące zagrożenie nadchodzące z powietrza. Centra Zarządzania Kryzysowego informują jednak, że są to tylko ćwiczenia renegade, które będą trwały od dzisiaj aż do piątku. W tym czasie niejednokrotnie będziemy mieli okazję przekonać się, jak brzmi ogłoszenie oraz odwołanie alarmu. Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, by upewnić się o gotowości Sił Zbrojnych oraz wszelkich instytucji państwowych do możliwego zagrożenia.

Jak rozpoznać sygnał ogłaszany przez syreny alarmowe?

Mieszkańcy całego kraju będą mogli przez najbliższe dni usłyszeć dwa rodzaje sygnałów alarmowych. Pierwszy z nich to modulowany dźwięk syreny, który ma potrwać około 3 minuty – oznacza to ogłoszenie zagrożenia. Drugi natomiast to dźwięk ciągły, informujący o odwołaniu alarmu. Działania w przestrzeni powietrznej będzie można zaobserwować głównie w Zatoce Pomorskiej oraz Zatoce Gdańskiej. Syreny rozbrzmią w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, mazowieckim, podlaskim, lubelskim oraz dolnośląskim.

Ćwiczenia potrwają od 6 do 9 października 2020 roku. Obywatele są proszeni o niepodejmowanie żadnych działań w związku z ogłaszaniem alarmu.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours