Sposoby na szybką naukę języka obcego

Estimated read time 4 min read

Umiejętność porozumiewania się w języku obcym stanowi aktualnie jeden z niewielu aspektów, na który pracodawcy zawsze zwracają uwagę. Nowoczesne firmy bardzo chętnie zatrudniają osoby, które potrafią płynnie rozmawiać z osobami z innego kraju. Język obcy stanowi także znaczne ułatwienie podczas podróżowania. Zazwyczaj wystarczy dobrze opanować angielski, aby poradzić sobie z dogadaniem się poza granicami. Dlaczego więc w Polsce niewielu młodych ludzi potrafi swobodnie rozmawiać w obcym języku? Powodów jest wiele, a jednym z nich jest nieodpowiedni sposób edukacji. Dowiedz się jak uczyć się języka, aby było to skuteczne!

Kurs językowy z native speakerem

Szkolny system edukacji języka angielskiego nie pozwala na jego płynne opanowanie. Materiał jest zbyt rozciągnięty, ogólny i słabo pogrupowany. Przeszkodą jest także mała ilość ćwiczeń polegających na konwersacji, co sprawia, że młodzi ludzie wstydzą się mówić w obcym języku gdy znajdą się w towarzystwie. Znacznie lepszym sposobem na naukę jest wybranie się na kurs językowy, choć tutaj również trzeba być wybrednym. Jeśli mamy zamiar powierzyć naukę innej osobie wybierzmy taką, która ma dużą skuteczność w swojej pracy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także kurs prowadzony przez native speakera. Będziemy mieli wtedy możliwość osłuchania obcego akcentu, co znacznie poprawi rozumienie wielu słów. Dodatkowym plusem jest fakt, iż osoby mieszkające wcześniej za granicą podchodzą do nauki bardziej praktycznie, gdyż wiedzą jak na co dzień porozumiewają się ludzie w ich kraju. W rezultacie możemy ominąć konieczność uczenia się rzeczy, które nie przydają się w życiu codziennym. Należy jednak pamiętać, że samo wybranie się na kurs nie wystarczy – potrzebne jest jeszcze zaangażowanie. Unikając aktywności i nie powtarzając materiału nie odniesiemy żadnego sukcesu.

Otoczenie się językiem obcym

Jeśli mamy już pewne umiejętności porozumiewania się w obcym języku ale brakuje nam pewności w jego wykorzystywaniu – powinniśmy ją jak najszybciej przełamać. Aby tego dokonać dobrze jest otoczyć się językiem z każdej strony. Można na przykład poznać osoby, które korzystają z danego języka na co dzień, a następnie zmusić się do jego używania w celu zrozumienia znajomych. Dobrym rozwiązaniem są także rozmowy przez Skype z osobą z innego kraju. Istnieje cała masa portali pozwalających na poznanie ludzi z całego świata, którzy chętnie podzielą się wiedzą. Kolejnym sposobem na wyćwiczenie płynnego mówienia jest wyjazd za granicę. Wiele szkół językowych organizuje wyjazdy mające na celu naukę języka w kraju jego pochodzenia. Tygodniowy kurs włoskiego we Włoszech może okazać się bardziej skuteczny niż miesiąc spędzony nad książkami. Daje on możliwość zapoznania się nie tylko z obcą kulturą, ale także sposobem porozumiewania się ludzi w danym państwie, poznania obyczajów i oczywiście kuchni włoskiej.

Nauka popularnych zwrotów

Jeśli nie planujemy wykorzystywać języka obcego w celach zawodowych i jest on nam potrzebny jedynie jako ułatwienie podróżowania, powinniśmy skupić się na tym, co będzie dla nas przydatne. Chcąc szybko nauczyć się porozumiewać za granicą lepiej jest rozpocząć naukę od podstaw gramatyki, a następnie popularnych słów i zwrotów. Zawiłe, gramatyczne łamigłówki nie przydadzą się nam tak, jak umiejętność zamówienia posiłku lub zapytania o drogę. Skupienie się na kilkuset najczęściej używanych zwrotach oraz popularnych słowach przyniesie znacznie lepsze rezultaty.

Motywacja i ambicja

Żaden z opisanych powyżej sposobów nie znajdzie jednak urzeczywistnienia, jeśli nie zaczniemy od własnego podejścia do nauki. Godzinny kurs nie będzie miał żadnej wartości, jeśli sami nie przysiądziemy do materiałów. Wyjazd za granicę nie przyniesie progresu, jeśli będziemy wstydzić się odezwać, a domowa nauka zniechęci nas, jeśli nie będziemy czuli, że daje efekty. Najważniejszym aspektem w uczeniu się języka obcego jest motywacja, to ona pozwala nam coraz bardziej rozwijać swoje umiejętności, pobudza ciekawość pchająca nas do poznawania nowych rzeczy i przypomina o satysfakcji jaką poczujemy odnosząc sukces. Pozytywne nastawienie i przełamanie bariery wstydu w połączeniu ze skuteczną nauką przynosi najszybsze rezultaty.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours