przesilenie zimoweStyl życia Wyróżnione 

Rozpoczynamy astronomiczną zimę, a wraz z nią witamy przesilenie zimowe

Dokładnie dziś, czyli 21 grudnia przypada pierwszy dzień astronomicznej zimy. Mimo tego, że za oknami nic nam o niej nie przypomina, to i tak można odczuć skutki najkrótszego dnia roku. Późny wschód oraz szybki zachód słońca zapewniają nam światło dzienne przez niespełna 8 godzin, co znacznie wpływa na samopoczucie. Wielu z Was na pewno czuje się przemęczonym, obudziło się z bólem głowy, bądź innymi dolegliwościami. To wszystko może powodować właśnie przesilenie zimowe, zwiastujące nadejście astrologicznej zimy.

Przesilenie zimowe na półkuli północnej

21 grudnia rozpoczynamy oficjalnie okres zimowy na półkuli północnej. Przesilenie zimowe to jedno z czterech zjawisk astronomicznych w ciągu roku, które informują nas o zmianie okresu. Pory roku są uzależnione od nachylenia osi obrotu Ziemi oraz ruchu obrotowego względem Słońca. Wbrew pozorom to właśnie zimą nasza planeta znajduje się w najmniejszej odległości od Słońca, jednak nie ma to wpływu na utrzymującą się temperaturę. Warto mieć na uwadze, że kiedy u nas rozpoczyna się zima, na półkuli południowej wręcz odwrotnie. Dzisiaj przypada pierwszy dzień lata, i jednocześnie najdłuższy dzień w roku. Nie jest to jednak jedyne zjawisko warte zgłębienia wiedzy w dniu dzisiejszym.

Koniunkcja Jowisza i Saturna

Jeśli tylko pozwoli nam na to pogoda, to już po zachodzie słońca na niebie pojawią się Jowisz i Saturn, niemal nakładając się na siebie (z naszej perspektywy). Takie zjawisko nazywamy koniunkcją. W takiej konfiguracji ostatni raz było widoczne około 400 lat temu, a pod osłoną nocy ponad 800 lat. Będzie więc to nie lada gratka dla wszystkich miłośników astronomii. Najlepszym momentem na obserwację zjawiska będą okolice godziny 16-17, kiedy to nisko nad horyzontem pojawią się obie planety, oddalone od siebie jedynie o 0,1 stopnia kątowego. Oznacza to, że nawet jeśli nie uda Wam się dzisiaj dojrzeć tego fantastycznego zjawiska, jeszcze przez co najmniej kilka dni będzie ono dość dobrze widoczne na niebie.

Dzisiaj wypada więc bardzo ważny dzień pod względem astronomicznym. Warto jednak pamiętać, że oficjalna kalendarzowa zima rozpoczyna się dopiero jutro. To jednak nie musi oznaczać, że w najbliższym czasie doczekamy się jej meteorologicznych zwiastunów.

Powiązane wpisy

3 Thoughts to “Rozpoczynamy astronomiczną zimę, a wraz z nią witamy przesilenie zimowe”

  1. Louisa

    Kazde przesilenie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, w tym czasie wazne jest suplementowanie oraz dużo snu, dzieki temu jakoś przetrwamy do wiosny, która defacto za pasem:)

  2. forrest

    Juz za chwilę, za momencik bedzie wiosna. Polecam pić dużo wody i chodzic do lasu na spacery.

  3. Makso9

    Czekam już na wiosnę, nie wiem czy tylko mi tak sie dluzy ta zima..

Dodaj Komentarz