Oficjalne rozporządzenie dotyczące nowych obostrzeń. Jakie zmiany się szykują?

Estimated read time 3 min read

Zgodnie z zapowiedziami, 28 grudnia wchodzimy w strefę nowych obostrzeń. Rząd przygotował listę zakazów oraz ograniczeń, które wejdą w życie wraz z etapem kwarantanny narodowej. Do tej pory ustalenia budziły wiele wątpliwości wśród obywateli, którzy mocno trzymali się niezgodności ogłaszanych ustaleń z Konstytucją. Nie trzeba było jednak długo czekać, by zobaczyć oficjalne rozporządzenie, ustanawiające nie tylko ograniczenia, ale również zasady i możliwe kary dla osób nieprzestrzegających zaleceń. Jesteście ciekawi jakie?

Ograniczenie działalności hoteli, centrów handlowych i przemieszczania się

Wszystko to, o czym mówiono już kilka dni temu, stało się prawdą. Wczorajsze rozporządzenie składa się z wielu zapisków, wśród których dokładnie wyszczególniono zasady prowadzenia działalności hotelarskiej, działania centrów handlowych, a także siłowni i centrów fitness. Potwierdzony został także zakaz poruszania się w noc sylwestrową między 19.00 a 6.00 w Nowy Rok. Czy to oznacza, że teraz jest to całkowicie zgodne z Konstytucją? I tak, i nie. Osoby, które będą chciały to zweryfikować, zostaną ukarane mandatem od policyjnego patrolu. Przedsiębiorcom niestosującym się do obostrzeń również grożą spore kary finansowe, które znacznie bardziej mogą nadwyrężyć firmowy budżet niż kolejny okres ograniczenia działalności. To oczywiście tylko pierwsza część ograniczeń, z jaką będziemy musieli się zmierzyć w nadchodzącym czasie kwarantanny narodowej.

Czego jeszcze zakazuje rozporządzenie?

Podsumowując całą zawartość rozporządzenia w kilku zdaniach można powiedzieć, że w okresie przerwy świątecznej i ferii zimowych panuje całkowity zakaz wypoczynku zorganizowanego. Nie będą dostępne żadne ośrodki turystyczne, czy stoki narciarskie, ale również każda osoba wracająca z zagranicy jest zobowiązana do przejścia 10-dniowej kwarantanny. Ważny jest także fakt, że dzieci do 16 r.ż. w godzinach 8-16 mogą się przemieszczać jedynie pod opieką dorosłej osoby, z wyłączeniem wypoczynku organizowanego na terenie miejsca zamieszkania, czyli półkolonii. Do tego dochodzi zakaz organizacji imprez okolicznościowych, zgromadzenia są dozwolone jedynie do maks 5 osób spoza gospodarstwa domowego, a lokale gastronomiczne, siłownie i wiele innych są zamknięte do odwołania.

Najbardziej drażliwym tematem jest oczywiście wprowadzenie godziny policyjnej w noc sylwestrową. W czasie, kiedy do tej pory wszyscy uczestniczyli w hucznej zabawie, teraz będą zmuszeni do pozostania na swoich posesjach bądź w mieszkaniach. Czy to jednak wystarczy, aby zapobiec wychodzeniu na ulice?

Nowe obostrzenia są restrykcyjne, przyznajemy. Zdajemy sobie również sprawę, że znajdą się grupy osób, które nie będą się do nich stosować. Jeśli jednak chcecie zapoznać się z pełną treścią dokumentu, koniecznie wejdźcie TUTAJ i sprawdźcie, na jakie jeszcze ograniczenia musicie się przygotować przed 28 grudnia. Tymczasem nasza redakcja życzy czytelnikom Wesołych Świąt!

You May Also Like

More From Author

2Comments

Add yours
  1. 1
    covidianon

    Tak to już koniec, bo idzie wiosna i lato a wtedy już nie ma się czego bać, bo wirus jest w odwrocie, nie bójmy się. nie bójcie się. ps. wyłaczcie telewizor i pojdzccie na spacer.

+ Leave a Comment