Nie żyje Zenon Plech – gwiazda polskiego żużla

Estimated read time 2 min read

Jeden z najwybitniejszych żużlowców wszechczasów, Zenon Plech, zmarł wczoraj w gdańskim szpitalu w wieku 67 lat. Gwiazda od dłuższego czasu borykała się z problemami zdrowotnymi – coraz częściej Plech udawał się na wizyty do szpitala, gdzie wykonywano mu dializy. Mimo to wszyscy będziemy go wspominać jako prawdziwego mistrza Polski, który pokazał całemu światu, że największe znaczenie w sporcie mają umiejętności.

Najpiękniejsze lata kariery Plecha

Zenon Plech swoją karierę rozpoczynał pod barwami Stali Gorzów. Był tam uważany za jednego z najlepszych i najcenniejszych zawodników. Nic dziwnego, skoro na swoim koncie miał mnóstwo medali, w tym także pochodzących z międzynarodowych zawodów. Żużlowiec mógł się pochwalić zajęciem 3 oraz 2 miejsca podczas indywidualnych mistrzostw świata kolejno w 1973 oraz 1979 roku. W skali światowej zdobył również wiele wyróżnień w kwalifikacjach drużynowych i w parach.

Nie można pomijać także sukcesów na arenie krajowej – tytuł mistrza Polski, potrójny zwycięzca nagrody Złotego Kasku, ale przede wszystkim najlepszy zawodnik swoich czasów. Chęć rozwoju i poznawania nowych technik sprawiła, że Plech został zmuszony do zmiany klubu, co było najgłośniejszym transferem w historii.

Zenon Plech w barwach Wybrzeża Gdańsk

Od 1975 roku sportowiec starał się skupiać głównie na swoich startach w lidze angielskiej, co zostało zauważone przez właścicieli polskiego klubu. Nie chcieli oni stracić kolejnego cennego zawodnika, dlatego myśleli o zakazie startów dla Plecha. Ten jednak doszedł do porozumienia z gdańskim klubem, który dobrze rozumiał młodego żużlowca i chciał go wspierać w międzynarodowych startach. Zenon Plech przeszedł więc w 1977 roku do Gdańska, gdzie kontynuował swoją karierę.

Po zakończeniu startów zajął się szkoleniem młodych w Gdańsku, ale nie tylko. Trenował również takie kluby jak Sparta Wrocław, Polonia Bydgoszcz czy reprezentację Polski. Nigdy nie zapomniał o swojej pasji – starał się nią zarazić innych, co na pewno mu się niejednokrotnie udało. Wszyscy wielbiciele żużlu na pewno będą go mile wspominać, jako wspaniałego zawodnika i trenera.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours