Naprotechnologia – naturalna metoda obserwacji płodności

Estimated read time 3 min read

Nieustanny rozwój dosięga każdego działu medycyny. Liczne sukcesy naukowe można zaobserwować również w ginekologii, gdzie wykształciła się niedoceniana wcześniej, naturalna metoda planowania rodziny. Opiera się ona o stworzony przez Creightona model i stanowi zestandaryzowawszy zbiór wszystkich, znanych metod, które w połączeniu tworzą skuteczny system obserwacji płodności. Naprotechnologia, bo tak nazywa się dział nauki poświęcony wsparciu naturalnej prokreacji jest nieustannie rozwijana i prowadzona w licznych ośrodkach na całym świecie.

Na czym polega naprotechnologia?

Jest to ogół czynności odpowiedzialnych za monitorowanie cyklu kobiety, diagnozowanie zachodzących zmian, a w niezbędnych przypadku leczenie ginekologiczne. Naprotechnologia polega na analizowaniu procesów rozrodczych, a następnie wykorzystywaniu zebranych danych do określania przyczyny problemu z płodnością. Pozwala to na podjęcie odpowiedniego rodzaju leczenia, a w rezultacie poczęcie dziecka. Cały system obserwacji ustalony jest na okres dwóch lat. W tym czasie każda para zobowiązana jest do wypełniania specjalnych tabel informacjami między innymi o: momencie owulacji, intensywności krwawienia menstruacyjnego, ilości śluzu szyjkowego czy innych wydzielin, czy długości poszczególnych faz cyklu miesiączkowego. Obserwacja analizowana jest przez lekarza, który na podstawie zebranych danych oraz dodatkowych badań jest w stanie określić przyczynę niepłodności i ustalić sposób jej leczenia. Bardzo częstymi rezultatami badań jest stwierdzenie, iż para starająca się o dziecko prowadzi nieodpowiedni tryb życia (dieta, aktywność, uzależnienia). Zdarzają się przypadki, w którym wystawienie odpowiedniej diagnozy występuje już w trakcie obserwacji.

Naprotechnologia, a in vitro

Chcąc podjąć leczenie w placówce ginekologicznej należy pamiętać, że naprotechnologia nie jest szansą dla każdej pary. Rozpoczęcie procesu obserwacji możliwe jest po zakwalifikowaniu się poprzez specjalne konsultacje. Ten rodzaj leczenia nie zastępuje także metody in vitro. Naprotechnologia to naturalne podejście do tematu płodności, które po czasie może przywrócić parze zdolność rozrodczą. In Vitro to zabieg i nazwa leczenia oferowanego parom, w których przypadku naprotechnologia, ani inne, naturalne metody planowania rodziny nie przyniosły rezultatów. Często dochodzi do sytuacji, w których decyzja o nieskuteczności klasycznych metod podejmowana jest od razu. Wtedy dochodzi do skorzystania z zabiegów rozrodu wspomaganego.

Podsumowanie

Naprotechnologia to metoda planowania rodziny, która jest proponowana jako podstawowy sposób leczenia niepłodności. Pozwala ona określić zaburzenia występujące w cyklu kobiety, a następnie wyjaśnia jak im przeciwdziałać. Ten rodzaj leczenia jest alternatywą dla zabiegów wspomaganego rozrodu, która przebiega w pełni naturalnie. Polecana jest zarówno parom chcącym posiadać dziecko, jak i tym, które dopiero je planują.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours