Od soboty cała Polska objęta strefą żółtą. Nakaz noszenia maseczek w strefie publicznej

Estimated read time 2 min read

Właśnie przed chwilą Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od dnia 10.10.2020 roku cały kraj zostanie oznaczony jako strefa żółta. Wszyscy obywatele zostaną zmuszeni do noszenia maseczek także na świeżym powietrzu, wyłączając z tego jedynie parki oraz lasy. Zarażeń cały czas przybywa, duża ilość miast i powiatów zostaje oznaczona jako strefy czerwone, gdzie wprowadzone zostały ostre restrykcje. Czego jeszcze dowiemy się z konferencji prasowej?

Nakaz noszenia maseczek to kwestia dyskusyjna

Duża część społeczeństwa uważa, że noszenie maseczek oraz przyłbic mija się z celem, ponieważ można zarazić się wirusem także w strefach wolnych od ich zakładania. Czy więc obowiązek zakładania maseczki przy każdorazowym wyjściu z domu rozwiąże problem? Minister Zdrowia informuje o zwiększeniu liczby łóżek w szpitalach oraz organizacji znacznie większej liczby personelu medycznego, który zajmie się leczeniem chorych. Ma to przyczynić się nie tyle do zmniejszenia liczby zachorowań, co szybszego rozpoznawania wirusa i walki z nim.

Czy nakaz noszenia maseczek będzie w końcu zgodny z konstytucją?

Nowe wytyczne dotyczące walki z Covidem wchodzą w formie aktu regulacyjnego. Oznacza to, że nadal pojedyncze jednostki mogą negować jego działanie, które na ten moment jest niezgodne z konstytucją. Nie wiadomo na ten moment, jak będzie wyglądała kontrola stosowania się do restrykcji oraz jakie ewentualne kary można ponieść, za ich ignorowanie.

Konferencja cały czas trwa, dziennikarze zadają wiele pytań, na które odpowiedzi niestety nie są doprecyzowane. Nie pozostaje nam nic innego, jak zastosować się do obostrzeń, które w życie wchodzą już w sobotę. Jeśli nadal nie zaopatrzyliście się w zapas maseczek, jest to najlepszy moment.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours