maska antysmogowaStyl życia Wyróżnione 

Czy maska antysmogowa chroni przed wirusami?

W obecnych czasach jednym z najczęstszych poruszanych tematów jest kwestia noszenia maseczek ochronnych. Istnieje jednak sporo niedomówień i mylnych przeświadczeń, których popularność opłaca się sprzedawcom różnych środków ochrony osobistej, a zarazem wprowadza w błąd konsumentów. Z jakimi mitami i półprawdami musimy się rozprawić?

Co chroni nas, co chroni innych? Jak maska antysmogowa może wspierać zdrowie?

Powszechne zjawisko noszenia maseczek i zasłaniania ust w czasach pandemii świadczy o rozsądku i odpowiedzialności społeczeństwa. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, jaki jest cel takiego działania. Standardowe maseczki o jednorazowym zastosowaniu mają przede wszystkim zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa przez osoby je noszące, a często bezobjawowo przechodzące zakażenie. W istocie maski chroniące osoby noszące powinny posiadać system filtracji, umożliwiający osadzanie się wirusów i bakterii na wewnętrznej warstwie filtrującej.

Maska antysmogowa – jej rodzaje, zastosowanie i skuteczność

Wiele osób próbowało stosować różne rozwiązania, takie jak maski przeciwpyłowe, maski malarskie czy budowlane. Coraz bardziej popularna jest także maska antysmogowa. Jednak większość z nich, nawet jeśli była wyposażona w filtry, ich przepuszczalność mogła zatrzymywać przedostawanie się pyłu, dymu czy oparów chemikaliów, jednakże wirus, będący znacząco mniejszy, jest w stanie przez nie przeniknąć. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem dla użytkowników są maseczki, zawierające filtry FFP3 bądź N95 czy N99, docenione w dużych aglomeracjach przez osoby uprawiające sport na powietrzu. Kluczowym parametrem pozwalającym wybrać skuteczny model jest rodzaj zastosowanych filtrów. Jedynie ta maska antysmogowa, która wyposażona jest w filtry FFP3 bądź N95 lub N99 może poradzić sobie z wirusami. Natomiast produkty oznaczone jako FFP1 lub FFP2 dobrze radzą sobie z zatrzymywaniem pyłów i smogu, lecz nie są w stanie uchronić prze wirusami. Należy zatem pamiętać, że jedynie część maseczek antysmogowych dostępnych na rynku faktycznie ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa. Pozostałe, nawet te reklamowane przez swoich sprzedawców jako idealne w okresie pandemii, nie sprostają temu zadaniu. Rozważając zakup maski antysmogowej z myślą o ochronie w czasach COVID-19 należy zwracać szczególną uwagę przede wszystkim na wskazane wyżej filtry. Kierowanie się ceną maseczki może być w tym przypadku nieadekwatne i nie przekładać się na jakość ochrony osoby ją noszącej.

Podsumowując, przy zakupie maski warto zwrócić uwagę na rodzaj filtra występującego w niej i rozważyć go pod kątem planowanego stosowania.

Powiązane wpisy

Dodaj Komentarz