kwarantanna narodowaStyl życia Wyróżnione 

Nowe obostrzenia od 28 grudnia. Wprowadzona kwarantanna narodowa!

Mimo tego, że liczba zachorowań na Covid-19 znacznie spadła, Rząd postanowił wprowadzić kolejne obostrzenia. Od 28 grudnia obowiązuje kwarantanna narodowa – można zapomnieć o wypoczynkowych wyjazdach, wizytach w galeriach handlowych czy siłowniach. Prawo w stosunku do wcześniejszych zakazów znacznie zmodyfikowano, co uniemożliwi właścicielom hoteli oraz obiektom infrastruktury sportowej omijania przepisów prawnych. Nie to jednak wywołało największe oburzenie wśród obywateli.

Godzina policyjna w noc sylwestrową

Od czasu, kiedy wczoraj ogłoszono nowe obostrzenia, niemal wszędzie przewija się temat ograniczenia poruszania się w Sylwestra. Zdaniem Ministra od 19.00 31 grudnia do 6.00 1 stycznia nikt nie powinien wychodzić z domu, chyba że w pilnych sprawach firmowych bądź zdrowotnych. Takie też ograniczenia mają obowiązywać wszystkich obywateli w związku z wprowadzeniem kwarantanny narodowej, co budzi wśród ludzi wiele wątpliwości.

Warto zacząć przede wszystkim od tego, że zakaz przemieszczania się, wprowadzony bez stanu klęski żywiołowej, jest niezgodny z Konstytucją. W sytuacji, kiedy takie obostrzenia wprowadza się bez żadnej ustawy, nie mają one prawa bytu, co dostrzega wielu obywateli. Rząd zamierza jednak restrykcyjnie pilnować swoich nakazów, konsekwentnie karząc mandatem osoby nieprzestrzegające ich. Nie trzeba było dużo czasu, by pojawiły się pierwsze przesłanki o strajkach związanych z wyjściem na ulice o godzinie 19 w Sylwestra. Oznacza to, że zakończenie tego roku możemy świętować wyjątkowo hucznie.

Dlaczego została nałożona kwarantanna narodowa?

Niewiele osób rozumie działania Rządu, które ten prowadzi w ostatnim czasie. Najpierw nastąpiło otworzenie handlu na okres przed świętami, później uchwalono kolejne niedziele handlowe, a teraz nagle po świętach centra handlowe znów mają zostać zamknięte. Czy podczas świątecznych zakupów i promocji nie czyhał na nikogo wirus? Skąd również pomysł na wprowadzenie kwarantanny, skoro znacznie spadły zachorowania?

Minister tłumaczy, że zamierza zatrzymać w domu rodziców z dziećmi, które w tym czasie będą miały ferie zimowe. Zamknięcie hoteli, stoków oraz obiektów rekreacyjnych ogranicza możliwości wyjazdowe do minimum, a zakaz wychodzenia młodzieży do lat 16 bez opieki rodzica całkowicie uniemożliwia spotykanie się ze znajomymi w okresie wolnym od szkoły. Czy to jednak wpłynie na zmniejszenie zachorowań? Naszym zdaniem działania są nielogiczne, a większe i nieuzasadnione ograniczenia będą napotykały na swojej drodze bunt społeczności. Mamy jednak nadzieję, że trzecia fala wirusa nie nastąpi, i już niebawem będziemy mogli wrócić do normalności.

Powiązane wpisy