Kiedy zgłosić się do kliniki rehabilitacji niemowląt?

Estimated read time 5 min read

Pojawienie się dziecka na świecie to dla większości rodziców ogromna radość. Niestety, zdarza się tak, że zostaje ona zmącona przez rozmaite choroby i schorzenia, które lekarze stwierdzą u maluszka. Na szczęście medycyna oferuje dzisiaj wiele skutecznych metod leczenia. Rozwiązaniem może być klinika rehabilitacji niemowląt – kiedy się do niej zgłosić i co musisz wiedzieć przed kontaktem ze specjalistami?

Kiedy pomoże klinika rehabilitacji niemowląt?

Klinika rehabilitacji niemowląt to miejsce, w którym liczyć można na profesjonalną pomoc. Warto zgłosić się do niej w przypadku takich problemów i schorzeń, jak:

    • nieprawidłowe – zbyt wysokie lub zbyt niskie – napięcie mięśniowe;

    • asymetryczne ustawienie ciała;

    • dysplazja stawu biodrowego;

    • mózgowe porażenie dziecięce;

    • opóźnienie rozwoju ruchowego;

    • skolioza.

Fachowa pomoc może być konieczna również w przypadku nieprawidłowego chodu, czy zespołów genetycznych. Wskazana jest ona też u wcześniaków, a więc dzieci urodzonych przed terminem.

Jakie metody stosuje klinika rehabilitacji niemowląt?

W dobrej klinice rehabilitacji – takiej, jak na przykład Centrum Rehabilitacji Dziecięcej Anny Wysockiej w Warszawie (Rehabilitacjadziecieca.com), stosowane są różne metody. Do tych najbardziej popularnych, które cenione są za efekty, jakie przynoszą zalicza się:

    • metodę Vojty;

    • metodę NDT Bobath;

    • metodę FITS.

Każda z tych technik opiera się na nieco innych założeniach i może być stosowana w przypadku różnych zaburzeń, schorzeń i chorób.

Na czym polega metoda Vojty?

Metoda Vojty jest jedną z najstarszych metod rehabilitacji – stosuje się ją od przeszło pięćdziesięciu lat. Jest naprawdę skuteczna i przynosi świetne rezultaty u niemowląt i małych dzieci dotkniętych zaburzeniami rozwoju, nieprawidłowościami w rozwoju motoryki. Szczególnie poleca się ją wówczas, gdy problemy są wynikiem wad rozwojowych bądź konsekwencją nieprawidłowości w pracy ośrodkowego układu nerwowego. Najlepsze efekty daje rehabilitacja prowadzona od pierwszych dni życia. Niewątpliwym atutem tej metody jest to, że pobudza ona mózg, prowadząc do uaktywnienia wrodzonych umiejętności ruchowych, które posiada każdy z nas.

Rehabilitacja metodą Vojty jest szczególnie polecana u dzieci, u których występuje:

    • nieprawidłowe napięcie mięśniowe;

    • asymetryczne ustawienie ciała;

    • opóźnienie rozwoju ruchowego;

    • wady postawy.

Wskazana jest u wcześniaków, u których daje naprawdę bardzo dobre rezultaty.

Czym charakteryzuje się metoda NDT – Bobath?

Metoda NDT-Bobath to ciesząca się dużą popularnością i uznaniem metoda rehabilitacji, która stosowana jest powszechnie w przypadku niemowląt i małych dzieci. Poleca się ją wcześniakom. Jej niewątpliwym atutem jest to, że można włączyć ją w naturalny rytm dnia dziecka. Celem rehabilitacji prowadzonej z wykorzystaniem metody NDT-Bobath jest wyregulowanie nieprawidłowego napięcia mięśniowego, a także ułatwienie nabycia przez dziecko prawidłowych wzorców ruchowych.

Jak wskazuje klinika rehabilitacji niemowląt, ważnym elementem pracy tą metodą jest ocena jakości ruchów wykonywanych przez dziecko. Zadaniem terapeuty jest zaobserwowanie, jakie ruchy podejmuje dziecko, a także, w jaki sposób je wykonuje. Następnie na podstawie zdobytych informacji ustalany jest plan ćwiczeń, który uwzględnia ich rytm i tempo. Bardzo ważne jest, aby podczas pracy z dzieckiem dostarczać mu wrażeń zmysłowych. W rehabilitacji tą metodą wykorzystywane są różnego rodzaju akcesoria, do których zalicza się między innymi piłki oraz wałki.

Metoda NDT-Bobath sprawdza się szczególnie w przypadku:

    • mózgowego porażenia dziecięcego;

    • nieprawidłowego napięcia mięśniowego;

    • asymetrycznego ustawienia ciała;

    • opóźnienia rozwoju ruchowego.

Jak już wspomnieliśmy, bardzo dobre efekty przynosi u wcześniaków.

Jak wygląda rehabilitacja metodą FITS?

FITS, czyli Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skoliozy to metoda, którą opracowano z myślą o dzieciach dotkniętych wadami postawy i którą stosuje niejedna klinika rehabilitacji niemowląt. Jej autorami są Maria Białek oraz Andrzej M’hango. Metoda ta bazuje na relaksacji mięśniowej, terapii manualnej, pracy z taśmami mięśniowymi, a także na nauce odpowiedniego oddychania. Zestaw ćwiczeń jest zawsze ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta. Początkowo ćwiczy się pod okiem specjalisty, z czasem ćwiczenia mogą być wykonywane w domu. 

Stawiając na tą metodę, można uzyskać takie efekty, jak:

    • stabilizacja skoliozy;

    • korekta wad stóp;

    • poprawa jakości oddychania;

    • zmniejszenie kąta skrzywienia.

Rehabilitacja prowadzona tą metodą prowadzi do poprawy ogólnego stanu klinicznego dziecka.

Czym zajmuje się klinika rehabilitacji niemowląt?

Warto pamiętać, że dobry ośrodek rehabilitacji dla dzieci to nie tylko pomoc w powrocie do sprawności, czy umożliwienie komfortowego życia, ale również diagnoza. Metodą, która daje naprawdę dobre efekty w tym zakresie jest metoda Prechta. Pozwala ona na bardzo wczesne rozpoznanie problemów wynikających z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego bądź jego niedojrzałości.

Medycyna potrafi doskonale radzić sobie z różnymi chorobami i schorzeniami. Warto pamiętać, że często wcześnie wdrożone leczenie i rehabilitacja potrafią zdziałać cuda. Dlatego dostępna jest również rehabilitacja niemowląt jest bardzo rozwinięta, a szeroki wybór metod pozwala na jej dopasowanie do indywidualnych potrzeb dziecka.

You May Also Like

More From Author

4Comments

Add yours
  1. 2
    Renia81

    @Dorra dziekuje za te słowa wsparcia. Teraz tylko covid i covid, naprawde ciezko jest sie dowiedziec i uzyskac pomoc. Bede probowac!

  2. 3
    Dorra

    Renia81 wspołczuje ci, zadzwon do przychodni i popytaj, powinni ci pomóc. mozesz takze sprobowac napisac na grupie fejsbukowej – jesli jestes w takiej. chodzi mi o lokalna grupe Kielce. trzymam kciuki!

  3. 4
    Renia81

    Dużo czytałam na temat rehabilitacji Vojty, szukam ośrodka w Kielcach, którzy podjęliby sie rehabilitacji mojej córki Anusi

+ Leave a Comment