Jesienne podróże bliskie i dalekie. Kierunek: Polska Wschodnia!

Estimated read time 5 min read

Jeśli nie zdążyliście wypocząć w ciągu tego lata, nie martwcie się! Jesienna aura będzie sprzyjać krótszym i dłuższym wypadom. Dziś będziemy zachęcać Was do obrania kierunku: Polska Wschodnia. Znajdziecie tu wiele fascynujących miejsc o niezwykłym klimacie. Zajrzymy do trzech największych miast tej części kraju: Białegostoku, Lublina i Rzeszowa. W drogę!

#CzasnaPodlaskie. Co zwiedzić, będąc w Białymstoku?

Dzisiejszy Białystok to miasto rozwijające się dynamicznie. Jego istotnym elementem wciąż pozostaje Pałac Branickich – miejsce narodzin kolędy „Bóg się rodzi”. To jedyna w swoim rodzaju aglomeracja, którego centrum stanowi dzielnica Bojary, swoją tradycyjną drewnianą architekturą nawiązująca do czasów, gdy była wsią. W dwudziestoleciu międzywojennym bywał tu m.in. Józef Piłsudski. Jeśli chcecie poczuć ducha tamtych czasów i przejść się po kamiennym bruku, koniecznie podążajcie szlakiem Bojar. Wart zwiedzenia jest również budynek dawnego centrum przemysłu włókienniczego, w którego wnętrzach urządzono Galerię Alfa. Będąc w stolicy województwa podlaskiego, nie zapomnijcie zajrzeć do Opery i Filharmonii Podlaskiej. Surowe wnętrze obiektu wypełniają starannie wykonane motywy nut, naniesione na tafle szkła. Nowoczesny budynek otaczają sielskie łąki. Warte odwiedzenia jest też Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej – skansen z przepiękną architekturą drewnianą, m.in. wiatrakami-koźlakami z Tykocina, kuźnią, leśniczówką i gajówką. Fascynujący jest też dwór ziemiański, przeniesiony z Bobry Wielkiej, w którym swego czasu przebywał Ignacy Paderewski. Elementem wystawy jest remiza strażacka z Rudki z pierwszej połowy XX wieku, młyn wodny, gręplarnia do wełny oraz prasa do wytłaczania oleju. Wspaniałym miejscem jest też, zlokalizowana nieopodal Białegostoku, Puszcza Knyszyńska, będąca domem dla żubra. Świetny kierunek na jesienne wędrówki z drugą połówką.

Lublin – miasto inspiracji

Tętniące życiem, zielone i urokliwe miasto, które przez krótki czas było nawet stolicą Polski. Witajcie w Lublinie! To jedno z ulubionych miejsc Władysława Jagiełły. Zachwyca autentycznym Starym Miastem, które przetrwało dziejową zawieruchę aż do dziś. Urokliwe kamienice i zaułki zachęcają do tego, by przysiąść w jednym z kawiarnianych ogródków i skosztować cebularza – regionalnego przysmaku. Duża liczba uczelni państwowych i prywatnych przyciąga tu tysiące studentów, również zagranicznych. To tu na początku czerwca co roku odbywa się słynna impreza „Noc Kultury”. Tu również w sezonie wakacyjnym możecie wpaść na „Carnaval Sztukmistrzów”, w czasie którego warto zobaczyć zmagania akrobatów, przemierzających trasę na linie rozpiętej pomiędzy zabytkowymi budynkami. Ci, dla których spotkania z tradycyjną kulturą ludową są okazją do świetnej zabawy, na pewno do wizyty w stolicy Lubelszczyzny zachęci Jarmark Jagielloński. Fanów motywów baśniowych i mrocznych do Lublina przyciąga, organizowany jesienią, Ogólnopolski Festiwal Miłośników Fantastyki „Falkon”. Osoby zainteresowane odkrywaniem dziejowych zakamarków na pewno urzeknie Podziemna Trasa Turystyczna, możliwość obejrzenia panoramy miasta ze szczytu Wieży Trynitarskiej, XIV-wieczny zamek wzniesiony za czasów Kazimierza Wielkiego czy Kaplica Trójcy Świętej z unikalnymi na skalę światową malowidłami z okresu bizantyjsko-ruskiego. Po prostu: miasto inspiracji!

Podkarpackie – wyższy poziom innowacji. Odkrywając uroki Rzeszowa

Stolica Podkarpacia w ostatnich latach przeżywa fascynujący wzrost. Powstają nowe obiekty o znaczeniu technologicznym, które przyciągają młodych poszukujących dla siebie dróg kariery. To tu na świat przyszła utalentowana wokalistka o wspaniałym głosie, Justyna Steczkowska. Park Kultury i Wypoczynku to zielone, zadbane miejsce, idealne do jazdy na rolkach czy na rowerze. Znajdziecie tu pomnik Stanisława Nitki – ostatniego człowieka, który zawodowo przeprawiał ludzi na drugi brzeg Wisły. Wart odwiedzenia jest również Zamek Lubomirskich. Pomimo że obecnie znajduje się w nim sąd i prokuratura, nie będziecie mieć większych problemów ze zwiedzeniem go. Jeśli lubicie nurt secesji, koniecznie przejdźcie się, znajdującą nieopodal, aleją pod Kasztanami, przy której znajduje się wiele pięknych willi utrzymanych w tej stylistyce. Na uwagę zasługuje też XVI-wieczny ratusz miejski oraz odrestaurowana studnia – archeologiczne znalezisko dokonane podczas prac modernizacyjnych w centrum miasta. Dawne rzeszowskie piwnice połączono w jedną Rzeszowską Trasę Turystyczną o maksymalnej głębokości 10 metrów. Warto pokonywać ją z przewodnikiem, który kompleksowo i fascynująco opowiada o dawnym wyglądzie miasta oraz funkcjach piwnic. Wystawa przedmiotów codziennego użytku, ceramiki czy broni białej to kolejny ciekawy fragment trasy, której nie wolno pominąć w Rzeszowie. Będąc na Rynku Głównym, warto zajrzeć do historycznego okna czasu, które w sposób przekrojowy pokazuje to, jak zmieniała się jego nawierzchnia. Zajrzyjcie do Rzeszowa, by odkryć wszystkie jego uroki.

You May Also Like

More From Author

1 Comment

Add yours
  1. 1
    trawka

    Wschodnia Polska wg mnie ma słaby pijar, a to piekne tereny.kto nie byl powinien zaplanowac podróż.

+ Leave a Comment