Jakie schody wybrać do domu?

Estimated read time 3 min read

Piętrowy dom niesie ze sobą wiele utrudnień konstrukcyjnych, jednak często jego funkcjonalność jest znacznie bardziej praktyczna. Jednym z niezbędnych elementów, które muszą znaleźć się w projekcie są schody. Ich rodzaj jest ściśle powiązany z dostępną przestrzenią oraz umiejscowieniem. Decyzja o wybraniu konkretnego rodzaju schodów jest dość kluczowa, ponieważ od nich zależny jest proces kładzenia stropu. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, które można dopasować według własnych preferencji.

Klasyczne schody proste

Najprostszym rozwiązaniem, które pasuje do większości wnętrz są schody proste. Ich zastosowanie niesie ze sobą zarówno plusy, jak i minusy. Niewątpliwą zaletą jest duża wytrzymałość oraz stabilna konstrukcja. Schody proste to także stosunkowo duży poziom bezpieczeństwa. Niezbyt stroma budowa stopni sprawia, że schodzenie i wchodzenie jest bardzo komfortowe. Ten rodzaj schodów to jednak rozwiązanie dla osób, które mogą sobie pozwolić na zarezerwowanie dużej przestrzeni. Minimalna długość użytkowa określona została na poziomie 2 metrów, dlatego wymaga przemyślanego projektu domu. Schodu proste występują zarówno w wersji zabudowanej, jak i policzkowej, których sztywność wspierana jest przez balustrady i podstopnice.

Rozwiązanie dla modernistycznych wnętrz

Domy o dużej powierzchni oraz nowoczesnej stylistyce to istny raz dla najnowszych trendów w dziedzinie projektowania wnętrz. W takich budynkach najczęściej montowane są schody dywanowe, które łączą minimalizm z elegancją. Ich konstrukcja złożona jest wyłącznie z samych stopni, które zbudowane są w taki sposób, aby przenosić cały ciężar. Charakterystyczną cechą tego rodzaju schodów jest brak belek policzkowych. Schody dywanowe z balustradą produkowane są z masywnych i twardych gatunków drewna, które zapewnia im odpowiednią sztywność. Dodatkowymi elementami są metalowe kompozycje. Kluczem wieloletniej żywotności tego typu schodów jest poprawne wyważenie. Wszelkie błędy konstrukcyjne nie są akceptowalne, ponieważ źle przemyślana konstrukcja może grozić wyłamaniu.

Schody gięte dla małych przestrzeni

Często zdarza się tak, że budżet nie pozwala na zaprojektowanie obszernych pomieszczeń. W przypadku gdy planujemy zbudować stosunkowo mały dom, musimy liczyć się z walką o każdą powierzchnie. Dobrze jest wtedy zastosować sprytne rozwiązanie również w kwestii schodów. Konstrukcja zabiegowa lub kręcona może okazać się bardzo funkcjonalna, ponieważ umożliwia zamontowanie schodów w narożniku. W przypadku tego rozwiązania będziemy musieli zwrócić szczególna uwagę na rodzaj stopni zabiegowych, gdyż ich nieodpowiedni dobór może skutkować niekomfortowym korzystaniem ze schodów. Łamanie biegu oraz profilowanie stopni najlepiej jest zlecić profesjonalnym firmom, które wykonują schody na zamówienie.

You May Also Like

More From Author

2Comments

Add yours
  1. 1
    Iska

    Wystrój danego wnetrza definiuje niejako przestrzeń co znaczy,ze nie każdy styl bedzie pasował. jak mamy loftowe wnetrze to będą pasowały schody metalowe o surowym rysie. przy ciepłych klimatach sprawdzi się drewno.

+ Leave a Comment