Jak utrzymać się na rynku pracy?

Estimated read time 3 min read

Rok 2020 i czas pandemii to istny rollercoaster dla wielu firm i osób tam zatrudnionych. Druga fala epidemii jeszcze mocniej uderzyła w Polskę. W wyniku zaistniałej sytuacji Rząd wdrożył nowe ograniczenia dla całej gospodarki. Niektóre gałęzie gospodarki zostały mocno ograniczone lub całkowicie wyłączone.

Znowu nie działają siłownie, kluby fitness, pływalnie, restauracje, puby, kina, teatry, pobyt w hotelu tylko w celach służbowych, zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych, wystawowych, targowych i wiele więcej. Dodatkowo dzieci wróciły do nauczania online, to dodatkowe obowiązki dla zdalnie pracujących rodziców.

Niestety wiele osób już straciło pracę lub dopiero wypadnie z rynku pracy. Według prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w najbliższych miesiącach bezrobocie jeszcze bardziej dotknie Polaków. Eksperci PIE swoje prognozy opierają na danych które publikuje Główny Urząd Statystyczny, dane są niepokojące, bowiem ilustrują znaczne pogorszenie się sytuacji na rynku pracownika.

Osoby które były zatrudnione na tzw. umowach śmieciowych, i które straciły pracę, nie mogą liczyć na adekwatną pomoc państwa. Dodatkowo bezrobotni rodzice wychowujący dzieci w wieku szkolnym, są w jeszcze trudniejszej sytuacji. Stoją bowiem przed wyborem, zostać w domu i pomagać dzieciom w lekcjach online, czy skupić się na ratowaniu finansów domowych i szukać pracy.

Wyjście z bezrobocia będzie wymagało od wielu osób napisania od nowa swojego CV.

Przebranżowienie to jedno z tych słów najczęściej powtarzane przez osoby, które straciły pracę, bowiem były zatrudnione w branży która najbardziej ucierpiała w związku z obostrzeniami związanymi z pandemią. Przebranżowienie wymaga od kandydata przemodelowania swojego CV. Jakie umiejętności w CV będą przydatne na stanowisku kuriera, specjalisty od e-commerce, e-handlowca itp.? Żeby nie popełnić rażących błędów przygotowując aplikacje do pracy w nowym środowisku warto przeanalizować kilka modelowych szablonów CV m.in. dostępnych online. Zapewne zdolności aktorskie w CV nie pomogą w pracy kuriera, czy pomocnika budowlańca. Warto pobrać dopasowany CV wzór do konkretnego stanowiska pracy. A przygotowanie mocnego CV już nie będzie takie trudne.

Nowa praca to nowe doświadczenie i nowe umiejętności które mogą stanowić ciekawy epizod życia każdego z nas. Przypomina mi się wypowiedź piosenkarza i aktora
Marcina Januszkiewicza, który w czasie pandemii zamiast grać w teatrze jeździ autem dostawczym w firmie kurierskiej, całą sytuację skomentował jednym zdaniem „o ile dostanę taką szansę rolę kuriera zagram oskarowo”.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours