Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu?

Estimated read time 4 min read

Piękny i czysty dywan to ozdoba każdego wnętrza. Zdarza się jednak, że nawet najbardziej zadbany model zaczyna wydzielać przykrą dla nosa woń. Co może być tego przyczyną? Czy taki dywan nadaje się już tylko do wyrzucenia? W tym wpisie podpowiadamy, jak pozbyć nieprzyjemnego zapachu z dywanu i uniknąć nawrotu niemiłych woni w przyszłości.

Dywan brzydko pachnie po praniu

Powodów, dla których dywan może wydzielać przykry zapach, jest wiele. Zdarza się, że np. podczas nieumiejętnego prania dywan został przemoczony. Jeśli nie wysechł do końca lub schnięcie zajęło zbyt dużo czasu, w strukturach dywanu mogła zacząć rozwijać pleśń, odpowiedzialna za m.in. przykry zapach wilgoci i stęchlizny. Taki dywan nadaje się już tylko, niestety, do wyrzucenia. Pleśń bowiem nie tylko brzydko pachnie, ale wpływa także bardzo niekorzystnie na stan zdrowia. Aby uniknąć ww. problemu w przyszłości, nowy dywan należy prać z użyciem minimalnej ilości wody lub zlecić pranie i suszenie profesjonalnej firmie.

jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu

Przykry zapach dywanu – powody

Powód, dla którego dywan brzydko pachnie, może być efektem poczynań domowego zwierzaka, który oddał mocz na jego powierzchnię. Zapach, szczególnie kociego moczu, jest intensywny, nieprzyjemny i, jeśli nie zostanie w porę zneutralizowany, utrzymuje się bardzo długo. Kolejną przyczyną tego, że dywan wydziela nieprzyjemną woń, może być pozostałość po wymiotach domowego pupila. Często zdarza się, że mimo usunięcia wymiocin, ich przykry zapach nadal unosi się wokół dywanu. Czy z nieprzyjemnymi zapachami dywanu można sobie skutecznie poradzić? Tak! Oto kilka wskazówek, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu, którego źródłem jest koci mocz i wymiociny.

Jak usunąć zapach moczu kota z dywanu?

Jeśli zauważysz, że kot właśnie oddał mocz na Twój dywan lub po powrocie do domu widać na nim świeżą, mokrą plamę, nie zwlekaj! Jak najszybciej zasyp plamę z moczu dużą ilością sody oczyszczonej, która wchłonie wilgoć i zneutralizuje przykry zapach. Jeśli nie masz w domu sody, użyj w jej zastępstwie soli kuchennej. Sodę lub sól pozostaw na powierzchni dywanu na co najmniej kilka godzin, a następnie zbierz ją odkurzaczem. Aby odświeżyć dywan, lekko spryskaj go wodą z dodatkiem kilku kropli pachnącego płynu do płukania tkanin lub rozsyp na nim na kilka godzin aromatyczną kompozycję z płatków kwiatów.

jak usunąć zapach moczu kotaz dywanu

Aby zniechęcić kota do oddawania moczu na dywan w przyszłości, spryskaj go specjalnym preparatem, który w nieszkodliwy sposób odstrasza zwierzęta. Sprawdź też, czy kocia kuweta jest czysta i wygodna – być może Twój zwierzak wybrał dywan, ponieważ w kuwecie jest mu ciasno lub brakuje w niej świeżego żwirku. Jeśli incydent z oddawaniem moczu na dywan będzie się powtarzał, zabierz zwierzaka do weterynarza lub skontaktuj się z kocim behawiorystą.

Jak usunąć zapach wymiocin z dywanu?

Większość zwierzaków domowych miewa w swoim życiu incydenty, w trakcie których wymiotują. O ile uprzątnięcie wymiocin z paneli lub płytek nie nastręcza trudności, to pozbycie się ich z dywanu bywa problematyczne. Trudności sprawiają plamy i przykry zapach. Jeśli chcesz wiedzieć, jak usunąć zapach wymiocin z dywanu, poniższe porady będą dla Ciebie przydatne.

jak usunąć zapach moczu psa z dywanu


Chcąc uratować dywan przed szkodliwym działaniem wymiocin domowego pupila, zareaguj jak najszybciej. W miarę możliwości dokładnie oczyść dywan i wypierz plamę. Użyj odkurzacza piorącego lub zastosuj pranie ręczne z dodatkiem specjalistycznego płynu do prania dywanów z opcją neutralizacji brzydkich zapachów. Jeśli nie posiadasz takiego preparatu, zastosuj letnią wodę z dodatkiem pachnącego płynu do płukania tkanin. Szybka reakcja oraz zastosowanie aromatycznego dodatku do wody powinny sprawić, że dywan będzie na powrót czysty, a przykry zapach wymiocin zniknie.

A może dywan łatwoczyszczący?

Posiadanie dywanu w domu to wielka przyjemność. Piękny dywan dodaje wnętrzu charakteru, buduje nastrój i podkreśla styl pomieszczenia. Jednakże warto pamiętać, że dywan, aby cieszył oczy przez długi czas, musi być zawsze czysty, świeży i pachnący. Pielęgnacja dywanów nie jest trudna, ale wymaga systematyczności. Aby ułatwić sobie to zadanie, można wybrać dywan łatwoczyszczący. Dzięki technologii easy clean, taki dywan nie pozwala na przedostawanie się zabrudzeń w głąb produktu oraz redukuje ryzyko utrwalania się brzydkich zapachów, płynących z wnętrza dywanu.

You May Also Like

More From Author

4Comments

Add yours
 1. 1
  Bitka

  jeśli ktoś posiada odkurzacz piorący to ten poradzi sobie nawet z dywanem z długim włosiem. Jest to zawsze czyszczenie mechaniczne i a nie szorowanie gąbką.

 2. 2
  nonek

  Fakt, do dywanow z dlugim wlosiem nie polecam tych pianek, tylko oddanie do pralni. wg mnie to takie perfumowanie tylko,porzadnie wypierze tylko pralnia.

 3. 3
  Kitek12

  Ja używam pianki do czyszczenia vanisz, na takim krótkowłosym dywanie sie sprawdza i można samemu ogarnąc. ładnie pachnie.

 4. 4
  latem3

  Te wszystkie porady są ok, ale przy cięższych przypadkach najlepiej skorzystać z profesjonalisty i zlecić czyszczenie dywanu 🙂

+ Leave a Comment