Jak powstają gumowe uszczelki do samochodów?

Estimated read time 2 min read

Proces powstawania elementów z gumy jest bardzo złożony. Wszystko zaczyna się od powstania samego materiału. Guma wytwarzana jest z kauczuk, który poddaje się procesowi wulkanizacji. Polega on na sieciowaniu cząsteczek polimerów, co w rezultacie przekłada się na wytworzeniu reakcji chemicznych utrzymujących stabilną sieć. W zależności od żądanego rodzaju gumy stosuje się różne typy sieciowania. Proces przekłada się bezpośrednio na końcowe właściwości mechaniczne materiału.

Wycinanie uszczelek z gumy

Produkcja uszczelki składa się z kilku procesów i przebiega pod szczególną kontrolą technologów. Na początku wstępny projekt tworzony jest w dziale konstrukcji. Ma on charakter rysunku technicznego, powstałego w profesjonalnym oprogramowaniu CAD. Tutaj właśnie uszczelka jest wymiarowana i dostosowywana do wymagań klientów. Zadanie projektantów jest jednak o wiele trudniejsze. Po stworzeniu gotowego rysunku technicznego uszczelki, muszą oni stworzyć projekt narzędzia, które posłuży do jej produkcji. Następnym krokiem jest produkcja narzędzia, która najczęściej wymaga manualnej pracy specjalistów. Podczas jego tworzenia ważny jest każdy milimetr.

Kolejne etapy produkcji odbywają się już na linii produkcyjnej. Wycinanie uszczelek rozpoczyna się poprzez podanie gumy do ekstrudera pod odpowiednim ciśnieniem. Tutaj następuje uzyskanie kształtu uszczelki, ponieważ materiał jest jeszcze bardzo plastyczny. Następnym krokiem jest poddanie go procesowi wulkanizacji i utwardzenie. Gdy uszczelki posiadają już odpowiednią twardość, trafiają do specjalnych maszyn odpowiedzialnych za tak zwane flokowanie. Polega ono na nałożeniu specjalnej warstwy tekstylnej, która odpowiada między innymi za ślizganie się szyb samochodowych po uszczelce. Gotowy produkt jest następnie docinany na odpowiednie wymiary i trafia do magazynu. Uszczelka w trakcie magazynowania podlega końcowemu procesowi związania, który chroni ją w końcowej obróbce przed uszkodzeniami mechanicznymi i zarysowaniem.

Przeznaczenie uszczelek

Gumowe uszczelki nie trafiają wyłącznie do przemysłu motoryzacyjnego. Szerokie właściwości tego materiału sprawiają, że jest on wykorzystywany praktycznie w każdym dziale przemysłu. Uszczelki dostosowywane są do systemów klimatyzacji oraz wentylacji, trafiają do instalacji hydraulicznych, kanalizacji i rynien. Wykorzystywane są także podczas przesyłania mediów, jako uszczelnienie obejm. Łatwość obróbki gumy sprawia, że uszczelki tworzone są w standaryzowanych kształtach (na przykład P,E,L,T) i tworzą uniwersalne elementy konstrukcyjne.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours