Hydroizolacja – samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?

Estimated read time 3 min read

Zabezpieczenie domu przed wilgocią to konieczność. Dobrze, jeśli właściciel posiada tę wiedzę na etapie budowy nieruchomości, a nie dopiero w momencie zauważenia wykwitów na ścianach.

Pojawia się jednak pytanie: czy lepiej zlecić wykonanie hydroizolacji, a może zrobić to samodzielnie? Ta decyzja będzie mieć istotny wpływ na jakość położenia materiału izolacyjnego oraz koszt tego działania. Jakie kwestie trzeba rozważyć?

Czy na pewno taniej?

Wykonując pracę samemu, uda się dużo zaoszczędzić? Nie zawsze. Chociaż do kosztorysu nie trzeba doliczać kwoty przeznaczonej dla wykonawcy prac, to pojawią się w nim inne koszty takie jak: sprzęt do nakładania izolacji, materiał (ponieważ można domniemywać, że niedoświadczona osoba zużyje go więcej niż specjalistyczna ekipa) i przede wszystkim czas. Samodzielne hydroizolowanie pomieszczań to nie tylko okres, który fizycznie spędza się z wałkiem w ręku, ale także godziny poświęcone na zdobywanie wiedzy. Gdyby taka osoba pokusiła się o wycenę swojego czasu, mnożąc ilość godzin przez kilkunasto- lub kilkudziesięciozłotową stawkę, okazałoby się, że samodzielnie nie zawsze oznacza taniej.

Wiedza nie do przecenienia

Uczenie się na własnych błędach może mieć walor edukacyjny, za który trzeba będzie zapłacić nie tylko niepotrzebnie wykorzystanym materiałem, czy koniecznością powtórnego wykonania pracy, ale przede wszystkim nerwami. Wynajmując ekipę specjalistów, można być pewnym, że sposób położenia hydroizolacji będzie dostosowany do walorów konkretnej części budynku, warunków gruntowych i konstrukcyjnych. Niedoświadczona osoba, wykonująca tę pracę pierwszy raz, nie może tego zagwarantować.

Jaki środek będzie odpowiedni?

O tym, czy lepiej użyć płynnej membrany HYPERDESMO, Canada Rubber czy jeszcze innego środka trzeba zdecydować, biorąc pod uwagę system nakładania go na powierzchnię (która musi być odpowiednio przygotowana!), a także specyfikę pomieszczenia. Taras będzie wymagał innej ochrony, niż piwnica, fundamenty albo zielony dach. Każdy środek ma opisane właściwości na opakowaniu, jednakże trudno stwierdzić, nakładając go po raz pierwszy, jak zoptymalizować jego działanie. Tutaj znowu najlepszym wyjściem wydaje się być zasięgnięcie rady fachowca.

Osoby, które planują spróbować swoich sił w wykonaniu hydroizolacji, powinny zdobyć dużo wiedzy, np. rozmawiając z ludźmi, którzy izolowali wnętrza samodzielnie.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours