Instalacja ciepłownicza w domuBudownictwo 

Elementy domowej instalacji ciepłowniczej

Domowa instalacja ciepłownicza składa się z wielu elementów, które sprawiają, ze cały układ współpracuje ze sobą, zapewniając jednocześnie ciepłą wodę i ogrzewanie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze urządzenia, które należy uwzględnić przy projektowaniu lub kupnie układu cyrkulacji wody w domu lub mieszkaniu.

Zbiorniki buforowe

Warstwowe zbiorniki buforowe przechowują podgrzaną wodę, gromadząc ciepło. Ich zadaniem jest stabilizowanie temperatury wody w obiegu, kontrolowanie nadwyżek i braków, co przekłada się na poprawienie jakości spalania paliw stałych. Zbiorniki buforowe pozwalają na zaoszczędzenie nadmiaru ciepła i wykorzystanie go w momencie zapotrzebowania. Takie rozwiązanie sprawia, że kocioł nie musi być załączany za każdym razem gdy ktoś korzysta z wody. Urządzenia chronią również instalacje przed przegrzaniem.

Zasobniki c.w.u

Ich działanie jest związane z cyrkulacją ciepłej wody użytkowej. Wyposażone w wężownice podgrzewają c.w.u ciepłem generowanym na cele c.o. Zbiorniki ze stali nierdzewnej występują w różnych konfiguracjach i są dobierane w zależności od mocy kotła i ilości osób zamieszkujących dom. Zasobniki c.w.u służą do utrzymywania ciepłej wody w pogotowiu, co przekłada się na komfort użytkowania, ponieważ nie musi być ona podgrzewana przy każdym użyciu. Urządzenia pozwalają również na utrzymanie stałego ciśnienia wody w chwili korzystania z niej przy kilku punktach odbiorczych.

Kotły

Kotły są podstawowymi elementami, które tworzą instalacje c.o i c.w.o. Zasilane paliwami stałymi służą do podgrzewania wody w zbiornikach. Działanie nowoczesnych kotłów jest w pełni zautomatyzowane i kontrolowane przez sterowniki elektroniczne. Urządzenia mogą być napędzane takimi elementami jak węgiel czy olej, które są spalane podczas generowania ciepła.

Filtry siatkowe

Wszelkiego rodzaju filtry, w tym także siatkowe są odpowiedzialne za oczyszczanie przepływającej wody. Ich zadaniem jest ochrona zamontowanej armatury, a także urządzeń pomiarowych i innych elementów. Działanie filtrów jest bardzo proste, a ich cena nie jest bardzo wygórowana. Posiadanie tego typu urządzeń przynosi same korzyści dla domowej instalacji.

Separatory powietrza

Urządzenia rozwiązujące problem występowania gazów i powietrza w instalacjach są bardzo przydatne, ponieważ chronią układ przed zablokowaniem pracy niektórych elementów. Pęcherze powietrza wpływają negatywnie na prace obiegu i bardzo często powodują hałas, są także przyczyną szybkiego rdzewienia elementów. Separatory oddzielają od siebie wodę i powietrze, które jest wypuszczane przez specjalne odpowietrzniki.

Stabilizatory ciepłej wody

Stabilizatory są urządzeniami, które montuje się najczęściej na pionach instalacji. Można je najczęściej spotkać w wysokich budynkach kubaturowych lub domach piętrowych. Ich zadanie polega na ograniczaniu powstawania tak zwanych naprężeń termicznych. Stabilizatory ciepłej wody wstępują często razem z termoregulatorami i w instalacjach ciepłowniczych bez zasobników.

Odmulacze sieciowe

Tego typu urządzenia sprawdzają się w instalacjach jako element oczyszczający wodę. Odmulacze wyłapują z płynącej wody ciała stałe, których średnica jest większa od 0.1 mm. Należy zapamiętać, że urządzenia pracują sprawie przy określonym ciśnieniu i temperaturze. Odmulacze są najczęściej instalowane na drodze powrotnej w instalacjach c.o, a także przy wejściu wody sieciowej do węzła cieplnego.

Powiązane wpisy