Dlaczego nie możemy mieć dzieci? 6 skutecznych badań diagnostycznych

Estimated read time 3 min read

To pytanie spędza sen z powiek wielu parom i przez często długi czas pozostaje bez odpowiedzi. Poznanie przyczyn niepłodności pozwoli podjąć odpowiednie kroki w celu ułatwienia zajścia w ciążę. Jakie pomiary warto przeprowadzić i co z nich wynika?

Badanie męskiej płodności

Test męskiego nasienia, czyli seminogram, polega na przebadaniu materiału pobranego podczas masturbacji (po okresie 2-7 dniowego powstrzymania się od czynności seksualnych). Najczęściej ejakulat oddawany jest w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu, w klinice przeprowadzającej badanie. Aż od trzech do pięciu na dziesięciu mężczyzn ma nasienie o nieprawidłowych parametrach.

Obserwacja cyklu miesięcznego

Zaburzenia naturalnego cyklu miesiączkowego to jedna z najczęstszych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. W badaniu sprawdza się obecność i jakość śluzu w szyjce macicy, stężenie wydzielanych hormonów, a także obserwuje się, czy pęcherzyk prawidłowo się rozwija. Dostrzeżenie nieprawidłowości skutkuje dopasowaniem leczenia w celu wyeliminowania określonych trudności.

Badania hormonalne

Istotne jest zmierzenie poziomu hormonów we krwi. Bada się AMH (rezerwa jajnikowa), FSH (spermatogeneza i morfogeneza jąder, wydzielanie estrogenów), LH (komórki jąder, owulacja), prolaktyna (zapewnia niewystępowanie owulacji podczas ciąży), testosteron (spermatogeneza), estradiol (rozwijanie się pęcherzyka i parametry szyjki macicy). Każdy hormon ma inne funkcje, dlatego trzeba przeanalizować stężenia tych przekaźników chemicznych, które istotnie wpływają na płodność.

Badania na obecność patogenów

Wiele infekcji przebiega bezobjawowo, dlatego konieczne jest wykonanie badania pod kątem ich występowania w organizmie. Niektóre z nich mogą utrudniać zajście w ciążę. Ocena posiewu nasienia oraz stanu biologicznego pochwy i kanału szyjki macicy to istotny element w diagnostyce niepłodności. Zakażenia utrudniające poczęcie to m.in.: chlamydia, różyczka, cytomegalowirus, rzeżączka i toksoplazmoza.

Analiza kariotypu

Niestety przypadłości genetyczne są częstym powodem trudności z zajściem w ciążę. Kariotyp, czyli kompletny zestaw chromosomów w komórce jądrzastej, jest badany w przypadku samoistnych poronień oraz niewystępowania (lub małej ilości) plemników w nasieniu. Aż jeden na czterech mężczyzn z problemami dotyczącymi płodności może mieć mikrodelecje dotyczące chromosomu Y (niewłaściwa spermatogeneza).

Drożność jajowodów

Żeby zbadać jajowody metodą sonohisterosalpingografii należy przedtem przeprowadzić cytologię i przedstawić lekarzowi aktualne wyniki dotyczące posiewu z kanału szyjkowego. Sono-HSG wykonuje się po menstruacji, a przed owulacją. Specjalista umieszcza wziernik w jamie macicy pacjentki siedzącej na fotelu ginekologicznym, podaje sól fizjologiczną i ocenia budowę narządu. Wszystko trwa około 20 minut i najczęściej nie wiąże się z odczuwaniem bólu.

Po przeprowadzeniu takich badań łatwiej orzec, jaka jest przyczyna kłopotów z poczęciem. To pierwszy krok, aby skutecznie zaradzić problemom. Z tego powodu nie można obawiać się wykonania niezbędnych testów, ponieważ często trudności są łatwe do pokonania.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours