Czym jest sucha zabudowa?

Estimated read time 3 min read

Największymi wadami prac remontowych i wykończeniowych są zazwyczaj kwestie związane z pyleniem i brudzeniem oraz przeciągający się czas ich realizacji. Naprzeciw tym problemom wychodzi rozwiązanie w postaci suchej zabudowy.

sucha-zabudowa, prace-remontowe, prace-wykonczeniowe

Rodzaje płyt kartonowo-gipsowych do suchej zabudowy

Na rynku dostępne są różnego typu płyty kartonowo-gipsowe. Najpowszechniejszym typem są płyty zwykłe, stosowane w pomieszczeniach strefy dziennej. Tuż za nimi są płyty impregnowane, przeznaczone do łazienek. W sklepach budowlano-remontowych znaleźć można również płyty giętkie, akustyczne, ognioochronne oraz płyty z powłoką ołowianą. Wśród płyt zwykłych GKB stosuje się zarówno typ A10 (cieńszy) i A13 (grubszy). Ich standardowa szerokość to 120 cm. Do pomieszczeń o większej wilgotności stworzono płyty impregnowane GKBI, które cechują się mniejszą chłonnością wody. Zawdzięczają to temu, że w procesie produkcji jest dodawana do nich parafina. Płyta ogniochronna GKF typ DF powstała z myślą o miejscach narażonych na działanie ognia. Stosuje się ją między innymi do zabudowy kominka. Istnieje jeszcze płyta typu A20, o podwyższonym stopniu sztywności, z przeznaczeniem do zabudowy poddaszy. Do montażu płyt kartonowo-gipsowych w suchej zabudowie stosuje się wkręty i masy szpachlowe bądź kleje.

Akcesoria montażowe do suchej zabudowy

Wykonawcy zajmujący się montażem suchej zabudowy w swojej pracy sięgają po elementy takie jak: profile, wieszaki, łączniki oraz kątowniki. Na rynku kupić można profile aluminiowe, drewniane lub stalowe. Dla szybszej realizacji prac stworzono również gotowe profile – z przeznaczenie do montażu na sufitach czy przy ścianach. Mocuje się je do stropów drewnianych i na poddaszach przy użyciu wieszaka kotwowego. Zaletą jego użycia jest skrócenie czasu pracy. Profil elastyczny z kolei jest niezastąpiony przy pracy na ścianach kolankowych oraz przy montażu okien dachowych. Istnieją także wieszaki obrotowe, przeznaczone do realizacji sufitów podwieszanych. Wieszak noniuszowy z kolei cechuje duża wytrzymałość, dlatego wykorzystuje się go do cięższych konstrukcji. Kolejnymi elementami montażowymi, stosowanymi w tzw. suchej zabudowie, są łączniki krzyżowe, zatrzaskowe, kotwowe, wzdłużne i jednopoziomowe. Do uzyskania ostatecznego efektu stosuje się narożniki, taśmy i szpilki.

Jakie są zalety suchej zabudowy?

Zalety suchej zabudowy sprawiają, że jest ona powszechnie wykorzystywana podczas budowy domu – głównie ścian działowych (dzieląc większe pomieszczenie na dwa mniejsze), prac wykończeniowych (skosów na poddaszu), ale również zabudowy kominków, pionów instalacyjnych czy elewacji. Technologia sucha wykorzystująca gotowe płyty kartonowo-gipsowe ogranicza konieczność stosowania materiałów o długim czasie wysychania, dzięki czemu znacząco skraca czas potrzebny na realizację prac. Działania wykończeniowe są przy tym też o wiele bardziej czyste. Sucha zabudowa ogranicza też przerwy technologiczne. Za sprawą lekkiej konstrukcji nie stanowi elementu obciążającego budynek.

You May Also Like

More From Author

1 Comment

Add yours

+ Leave a Comment