Sezon najbardziej obfitujący w zarobkowe migracje Polaków za granicę – w szczególności na Wyspy Brytyjskie i do krajów Europy Zachodniej – mamy już za sobą. Mimo wszystko nadal wiele osób decyduje się na pozostawienie dobytku i opuszczenie kraju, licząc na szybki i łatwy zarobek. W ścisłej czołówce pod względem zainteresowania i zapotrzebowania nadal figurują opiekunki osób starszych za zachodnią granicą. Zanim jednak podejmiesz decyzję o wyjeździe, przekonaj się, czy jest to praca dla Ciebie.
Często nasze wyobrażenie o konkretnej pracy w dużym stopniu mija się z jej faktycznym obrazem. Po serii niepowodzeń, jaką odnotowaliśmy w kraju, liczymy na nowy, lepszy start za granicą, mając na uwadze wysoką pozycję innych państw Unii Europejskiej. Kuszą nas wysokie zarobki, możliwość zamknięcia nieudanego rozdziału w życiu lub chęć ucieczki przed narastającymi problemami. Jak wygląda to w rzeczywistości?
Specyfika pracy z osobami starszymi za granicą
Wiele młodych kobiet i tych w średnim wieku, decyduje się na pracę w charakterze opiekunki w Niemczech lub Luksemburgu. Przyczynia się do tego lokalizacja, umożliwiająca częste odwiedzanie rodziny w kraju oraz zarobki, znacznie przewyższające te oferowane w Polsce. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to praca dla wszystkich kobiet.
Kandydatka na opiekunkę powinna być przede wszystkim osobą energiczną i gotową na podjęcie nowych wyzwań. Osoby starsze są często bardzo samotne i niejednokrotnie schorowane, dlatego trzeba im towarzyszyć i pomagać w codziennych czynnościach. Nie bez znaczenia jest też głęboka zdolność empatii i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Nie posiadając tych wartości trudno o zrozumienie i cierpliwość podczas opieki nad seniorem.
W pracy z osobami starszymi za granicą bardzo ważna jest przynajmniej komunikatywna znajomość języka obcego. Umożliwia ona nie tylko reakcję w nagłych sytuacjach i możliwość porozumienia się podczas wizyty u lekarza, ale także nawiązanie kontaktu z seniorem – poznanie jego potrzeb, oczekiwań czy zainteresowań.
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy?
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że praca opiekunki w Niemczech dostarcza wiele satysfakcji, a niekiedy nawet mądrości życiowej, przekazywanej przez podopiecznych. Nie jest jednak odpowiednim zajęciem dla osób słabych psychicznie, które nie będą potrafiły poradzić sobie z tęsknotą za domem rodzinnym i patrzeniem na cierpienia lub niedołężność seniora.
Z drugiej strony pośrednicy pracy umożliwiają obecnie wybór rodziny, do której trafi opiekunka, co pozwala na dopasowanie podopiecznego pod względem budowy ciała i stanu zdrowia do sił i wiedzy kandydatki. Praca ta odbywa się na korzystnych warunkach płacowych i socjalnych, co zachęca wiele kobiet borykających się z problemami finansowymi. Dużym atutem jest też możliwość wręcz natychmiastowego wyjazdu na określony czas, który najczęściej wynosi 2 lub 3 miesiące.
Wyjeżdżać, czy nie?
Praca z seniorami za granicą z pewnością nie jest odpowiednia dla osób, którym zależy wyłącznie na aspekcie materialnym. Wysokie pensje i dodatki, zakwaterowanie, zwrot kosztów podróży czy nawet możliwość wzięcia udziału w kursie języka obcego nie spowodują, że nagle poczujesz empatię do osób starszych i satysfakcję z pracy. W pierwszej kolejności zadaj sobie pytanie, czy jesteś wystarczająco pogodna i silna psychicznie do pracy opiekunki w Niemczech. Zastanów się też jak zniesiesz rozłąkę z bliskimi i samotność w obcym kraju.
Niektórzy z nas od urodzenia mają w sobie potrzebę niesienia pomocy i czerpią z tego ogromną satysfakcję. To właśnie jej obecność lub brak powinien decydować o tym, czy jest to praca dla Ciebie. Skoro lubisz przebywać z seniorami to z pewnością odnajdziesz w tym zajęciu przyjemność i głębszy sens. Jeśli jednak z trudem przychodzi Ci ustąpienie miejsca staruszce w autobusie lub odwiedzenie własnej babci, to nawet najwyższa pensja nie sprawi, że polubisz tę pracę.
+ There are no comments
Add yours