Co to jest e-sport? Bukmacherzy już zacierają ręce

Estimated read time 7 min read

Czy w erze postępującej cyfryzacji jest możliwe, by e-sport stał się popularniejszy od np. piłki nożnej? Wyniki i frekwencje na tego typu eventach pokazują, że tak. Co ciekawe, możliwość typowania wyników,  a co za tym idzie szybkiego zarobku, przyciąga do e-sportu osoby na co dzień niezwiązane z grami komputerowymi. 

 

Co to jest e-sport?

Sport elektroniczny (e-sport) jest sposobem rywalizacji, który z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Zawodnicy konkurują ze sobą przy wykorzystaniu gier komputerowych. Forma rozgrywek przybiera zarówno postać rekreacyjną, jak i profesjonalną (turnieje, mistrzostwa świata), w której występują zawodowi gracze (pro gamers). E-sport zyskał na swojej popularności dzięki grom z gatunku MOBA, MMORPG oraz FPS. Sportowcy rywalizują ze sobą w drużynach, a także indywidualnie. Mecze w e-sporcie rozgrywane są na żywo i początkowo były transmitowane za pomocą serwisów streamingowych. Aktualnie największe wydarzenia organizowane są na dużych obiektach sportowych i gromadzą także szeroką publikę w miejscach, w którym się odbywają.

Rozwijaj się razem ze sportem elektronicznym!

Zainteresowanie sportem elektronicznym nieustannie rośnie. Szacuje się, że w roku 2019 liczba miłośników internetowych rozgrywek ma sięgnąć poziomu około 350 milionów (aktualnie ponad 260 milionów). Co ciekawe, niemal 40% zainteresowanych ogranicza się wyłącznie do oglądania. Jedna z najbardziej popularnych gier – Leauge of Legends każdego miesiąca notuje około 100 milionów czynnych użytkowników. Finał sezonu 2017 odbył się na Stadionie Narodowym w Pekinie i wzbogacony był o ceremonie otwarcia. Końcowe rozgrywki oglądało ponad 60 milionów ludzi, a pula nagród sięgnęła około 5 milionów dolarów. Z roku na rok rośnie liczba powstających lig, w których gracze z całego świata starają się wspiąć na wyżyny e-sportu i zostać profesjonalnym graczem.

Najpopularniejsze gry online

Do najbardziej popularnych gier wykorzystywanych do rywalizacji w sporcie elektronicznym należą League of Legends, DotA 2 oraz Counter Strike: Global Offensive. Wygranie meczu w każdej z nich możliwe jest dzięki zespołowemu wykonaniu określonych czynności. Odniesienie zwycięstwa w Leauge of Legends polega na zniszczeniu głównego budynku (Nexusa), znajdującego się w bazie przeciwnika. Rozgrywka w DotA 2 jest analogiczna. W celu wygrania meczu drużyna musi zniszczyć Ancient przeciwnego zespołu, który znajduje się w głównej bazie. Zasady wygranej w CS:GO są znacznie szersze. Zakończenie meczu może nastąpić zarówno poprzez eliminacje wszystkich zawodników drużyny przeciwnej, a także dzięki podłożeniu lub rozbrojeniu bomby. Gry, które są najbardziej popularne na turniejach dają graczom w pełni równe szanse od początku rozgrywki. Mapy są zbilansowane, a najważniejszym czynnikiem wypływającym na wygraną są umiejętności zawodników. Liczy się także przyjęta strategia.

Jakie gry online można obstawiać u bukmacherów?

Rynek e-sportu rozszerzany jest o coraz nowsze gry, w których można rywalizować z graczami z całego świata. Producenci nowych tytułów zabiegają o profesjonalnych graczy umożliwiając im na przykład branie udziału w ligach i turniejach. Gry, które chcą dostać się do najważniejszej grupy często reklamowane są na platformach streamingowych poprzez popularnych gamerów. Zachętą do zainteresowania się nowymi tytułami są także wysokie nagrody pieniężne za wygranie mistrzostw lub turnieju. Bukmacherzy rzadko pozwalają na obstawianie meczy w mniej znaczących grach. Do najważniejszych należą:

 • League of Legends
 • DotA 2
 • Counter Strike Global Offensive

 

Inne gry, które są czasem obstawiane:

 • Warcraft 3
 • Starcraft: Brood War
 • Heroes of the Storm (HoTS)
 • King of Glory
 • Starcraft 2 (SC2)
 • Hearthstone (HS)
 • Call of Duty (CoD)
 • World of Tanks (WoT)
 • Smite
 • Overwatch (OW)

Która gra jest najczęściej obstawiana?

 

Grą, która jest najczęściej wybierana przez osoby obstawiające mecze w e-sporcie jest League of Legends. Każdego roku rozgrywany jest nowy sezon, w którym odbywają się mecze od fazy grupowej, aż po wielki finał, który jest wydarzeniem na skalę światową. Przedsezon 8 ma wystartować już w okolicach stycznia, a kolejne mistrzostwa planowane są standardowo na przełom października i listopada. Sezon 2018 przyniesie spore zmiany, które na pewno wpłyną na rozgrywkę i odmienią losy każdego meczu. Hasłem następnej edycji będzie *Stwórz swoją ścieżkę*. Riot Games planuje zmienić całkowicie system run i usunąć specjalizacje. Takie działania mogą wpłynąć na styl gry najlepszych graczy, co sprawi, że kolejny sezon na pewno będzie ekscytujący. Turnieje LOLa rozgrywane są na całym świecie, jednak prawdziwym zagłębiem Przywoływaczy są Chiny i Korea. Producent prognozuje jeszcze większe zainteresowanie mistrzostwami, co na pewno będzie miało swoje odzwierciedlenie podczas obstawiania meczy.

Jakie są typy obstawiania w League of Legends?

W League of Legends mamy możliwość obstawienia meczu pod względem:

 • zwycięzcy meczu
 • zwycięzcy poszczególnej mapy (jeżeli mecz jest toczony w systemie BO3 (best of three))
 • handicapu na ilość wygranych map
 • liczby wszystkich zabójstw drużyny
 • drużyny, która pierwsza zabije barona / zniszczy wieżę
 • first blood (wytypowanie drużyny, która dokona pierwszego zabójstwa)

Ciekawą informacją jest fakt, iż niektórzy bukmacherzy pozwalają na typowanie meczów w trakcie ich trwania. Dynamiczny kurs zmieniany jest w zależności od przebiegu gry. Takie rozwiązanie daje ogromne możliwości osobom, którzy bardzo dobrze znają League of Legends, potrafią analizować sytuacje, a także odczytywać strategie i przewidywać który zespół ma większe szanse.

Czy obstawianie e-sportu jest legalne?

Jeśli chcesz obstawiać mecze gier internetowych, nie musisz się niczego obawiać. Zakłady bukmacherskie w przypadku e-sportu są w pełni legalne i niczym nie różnią się od obstawiania wygranych w tradycyjnym sporcie. Serwisy umożliwiające typowanie meczów i zarabianie pieniędzy muszą posiadać odpowiednią licencję. Firmy, które mają wszelkie pozwolenia oferują szybkie, legalne i bezpieczne systemy obstawiania meczów. Należy jednak pamiętać, że zakłady bukmacherskie przeznaczone są dla osób mających powyżej 18 lat.

Bukmacherzy oferują różne rodzaje zakładów, które różnią się od siebie poziomem zaawansowania, dzięki czemu nawet początkujące osoby mogą z łatwością przewidzieć niektóre elementy gier, na przykład:

 • Zwycięzca turnieju
 • Zwycięzca meczu
 • Handicap
 • Liczba zabójstw
 • Pierwsza krew
 • Pierwsze 10 zabójstw

5 powodów, dla których warto obstawiać e-sport

 • Odkrywanie nowych możliwości obstawiania meczy – podczas rozgrywek online może dojść do szeregu zdarzeń, które przesądzą o całym meczu. Serwisy bukmacherskie pozwalają na dostosowanie zakładu do konkretnych elementów gry. Zakład może obejmować nie tylko typowanie zwycięzcy, ale także gracza, który dokona pierwszego zabójstwa, czy drużyny, która dokona największej liczby zabójstw. Takie możliwości wymuszają na osobach zainteresowanych grą znajomości taktyk i strategii i zachęcają do analizowania każdego meczu.
 • Brak nieprzewidzianych wydarzeń – w odróżnieniu od tradycyjnego sportu, w branży e-sportowej nie można praktycznie mówić o wygranej dzięki szczęściu. Każda rozgrywka jest bitwą na umiejętności graczy.
 • Darmowe śledzenie meczy – nie musisz wydawać pieniędzy na bilety, ani płacić za płatne transmisje. Mecze e-sportowe transmitowane są na żywo za pośrednictwem darmowych serwisów streamingowych (np. Twitch).
 • Rozgrywki odbywające się cały rok – w odróżnieniu do tradycyjnych dyscyplin sportowych rywalizacja w grach online trwa nieustannie. Pozwala to zostać w dobrej passie kiedy brakuje ulubionych dyscyplin.
 • Stały rozwój branży e-sportowej – świat gier internetowych to prawdziwa żyła złota, która z roku na rok rozrasta się jeszcze bardziej! Poszerz horyzonty i idź z duchem czasu! Wybierz branże, która jest skazana na rozwój.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours