Białowieża na weekend. Co warto zobaczyć w krainie żubra?

Estimated read time 3 min read
bialowieza, bialowieza-atrakcje, podlasie

Województwo podlaskie to magiczna kraina, pełna malowniczych lasów, majestatycznych cerkwi i życzliwych ludzi. Jeśli planujesz jesienny wyjazd we dwoje, koniecznie zajrzyj do ojczyzny prastarego żubra, aby na własnej skórze poczuć magię tego regionu.

Stara Stacja Towarowa

Przebiegał tu szlak między Białowieżą a Hajnówką, tzw. szlak carski. Ciekawą opcją jest przejażdżka drezyną. Dworzec kolejowy wzniesiono tu w 1903 roku. Jednokondygnacyjny obiekt otaczała wieża ciśnień, budynki magazynowe, dróżniczówka oraz żurawie wodne, używane do obsługi parowozów. Przyjeżdżało tu wielu gości, którzy czas wolny spędzali na uroczystych polowaniach.

Park Pokazowy Żubrów

Oprócz bezapelacyjnego króla tego miejsca, czyli żubra, można znaleźć tu wiele innych zwierząt, takich jak jelenie, dziki czy koniki polskie (potomkowie wymarłych tarpanów). Cicha, zielona i przyjemna do odwiedzenia przestrzeń.

Kraina otwartych okiennic

Znajduje się we wsi Soce. Drewniane domy, pamiętające dawne czasy, pozostawiono tu na pamiątkę. Starodawny wystrój z piecami kaflowymi, drewnianymi łóżkami, wspaniałymi makatkami, kołowrotkami, kołyskami i sprzętami, których dziś już nigdzie indziej nie można spotkać zasługuje na chwilę uwagi. Można obejrzeć tu skrzynię na posag, w których trzymano głównie pościel, oraz czarno-białe rodzinne zdjęcia, a także stare gazety, takie jak „Trybuna Ludu” i „Sztandar”.

Białowieski Park Narodowy

Chętnie odwiedzany przez turystów, umożliwiający zwiedzenie obszaru ochrony ścisłej. Warto przejść Szlakiem Dębów Królewskich, który wyznacza 40 wiekowych drzew tego gatunku. Powstał z inicjatywy Jacka Wysmółka – tutejszego leśniczego. Każdy z dębów ma przypisane królewskie imię, podaną wysokość i obwód pnia. Ścieżka edukacyjna składa się z drewnianych desek, które idealnie pasują do tego miejsca.

Stara Żwirownia

Zaadaptowana na potrzeby naturalnego amfiteatru. Widzowie, zasiadający na drewnianych ławach, mogą tu doświadczyć fantastycznych wrażeń podczas odbywających się co roku w maju Międzynarodowych Koncertów Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”. Wyjątkowo urokliwe miejsce.

Ścieżka Edukacyjna „Żebra Żubra”

Poprowadzono ją drewnianą kładką przez malownicze tereny wilgotne, mokre lasy i bagna. Rozpoczyna się od terenów rezerwatu przyrody „Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej”, a kończy przy wejściu do rezerwatu Białowieskiego Parku Narodowego. Ścieżkę oddano do użytku w 2016 roku.

Wieża widokowa do obserwacji orlika

Służy do podziwiania ptaków, znajduje się naprzeciwko wejścia na ścieżkę Żebra Żubra. Jej lokalizacja nie jest dziełem przypadku – powstała w takim położeniu, aby spoglądać na cieki wodne, wzdłuż których orliki uwielbiają wić swoje gniazda.

Miejsce Mocy

„Jeżeli przyszedłeś po mądrość i wiedzę pytaj, a będą Ci odpowiadać” – głosi napis na drewnianej tabliczce. Miejsce Mocy to otoczony mistycyzmem obszar, który słynie z pozytywnych wibracji, pozwalających człowiekowi łatwiej zregenerować siły. Przypuszczalnie było to miejsce kultu dawnych Słowian.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours