Benoit Mandelbrot w Google Doodle. Matematyk z polskimi korzeniami w rocznicę 96 urodzin

Estimated read time 2 min read

Dzisiejsza grafika w Google Doodle wzbudziła wiele zainteresowania wśród użytkowników internetu. Przedstawia ona słynnego matematyka z polskimi korzeniami, który dokładnie 20 listopada obchodziłby swoje 96 urodziny. O kim mowa? Na grafice znalazł się Benoit Mandelbrot, twórca geometrii fraktalnej oraz samego pojęcia „fraktal”, które do dziś uważane jest za znaczące nie tylko w matematyce. Co poza tym wiadomo o Mandelbrocie?

Wyjątkowy wybór tematu dzisiejszej animacji Google

Benoit Mandelbrot urodził się w Warszawie 20 listopada 1924 roku, gdzie po zakończeniu I Wojny Światowej osiedliła się jego litewsko-żydowska rodzina. Jako nastolatek przeprowadził się do Francji, gdzie zdobywał wiedzę na tamtejszych uniwersytetach, dla których później pracował. Nie został jednak tam na długo – od 1957 roku zaczął pracę dla firmy IBM w Stanach Zjednoczonych, gdzie to powstały jego największe dokonania badawcze. Korzystając z dostępu do najnowocześniejszych komputerów oraz prac dwóch francuskich matematyków stworzył wyjątkowe wykresy, które później nazwał fraktalami. Działania w tym temacie przyczyniły się do tego, że zyskał on miano ojca geometrii fraktalnej.

Benoit Mandelbrot doceniony za swoje opacowania

Poza geometrią fraktalną, o której opublikował „Tha Fractal Geometry of Nature” w 1982 roku, znany jest również z odkrycia „zbioru Mandelbrota”, co miało miejsce 3 lata wcześniej. Jego badania uznano za pionierskie w dziedzinie badania fraktali, czyli nieregularnych, nieskończenie powtarzających się kształtach matematycznych, występujących w otoczeniu. Został doceniony poprzez liczne nagrody, w tym otrzymując Nagrodę Wolfa w fizyce w 1993 roku oraz Nagrodę Japońską w 2003 roku.

Niestety w 2010 roku zaatakowała go choroba i w wieku 86 lat zmarł na raka trzustki. Jak widać nadal się pamięta o nim i jego wyczynach, a dzięki dzisiejszej akcji Google Doodle jeszcze większa część społeczności miała okazję poznać zagadnienie fraktali i jego znaczenie.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours