Aranżacja przestrzeni muzealnych

Estimated read time 2 min read

Optymalne zagospodarowanie przestrzeni połączone z nieszablonowym efektem wizualnym jest podstawowym aspektem aranżowania muzeów. Każda placówka chce wyróżniać się oryginalnym stylem i przyciągać interesantów swoim klimatem. Aby uzyskać pożądany efekt, muzea szukają coraz nowszych rozwiązań na przedstawienie eksponatów w sposób, który zaciekawi widza.

Niektóre placówki korzystają z tradycyjnych sposobów ekspozycji, gdzie głównym obiektem służącym do wystaw jest gablota, a niektóre wykorzystują grę światła tworzącą tajemniczy klimat. Jeszcze inne sięgają po nowoczesne wizualizacje multimedialne. To, jak zostanie urządzone muzeum w dużej mierze zależy od jego położenia i budowy pomieszczeń. Nowsze placówki skupiają się na zaciekawieniu widza poprzez obrazy, prezentacje przedstawiające szerszą historie eksponatów, a także specjalnie tworzone makiety. Starsze obiekty skupiają się na przedstawieniu dzieł kultury w bardziej klasycznym stylu.

Muzeum regionalne w Wiślicy

Placówka szczyci się siedzibą z niemal 500-letnią historią. Budynek w stylu gotyckim został wzniesiony z polecenia polskiego historyka Jana Długosza. Muzeum ma charakter archeologiczny i skupia w sobie eksponaty związane ze średniowieczem. Zespół zabytkowy tworzą głównie relikty z XI – XIII wieku oraz rzeźby sakralne. Jednym z najbardziej cenionych eksponatów znajdujących się w placówce jest prawdopodobna misa chrzcielna, której powstanie określane jest na rok 880. Sam Dom Jana Długosza stanowi także obiekt muzealny.

Wykorzystanie potencjału budynku

Do aranżacji muzeum wykorzystano sprytną grę światło-cieni, a także klasyczne gabloty, które za pomocą specjalnego oświetlenia wewnętrznego tworzą aurę tajemniczości. Surowe wnętrze gotyckiego budynku doskonale oddaje klimat placówki, który podkreślono dość oszczędnym zagospodarowaniem przestrzeni. Głównymi obiektami, w których przedstawiane są eksponaty są tradycyjne witryny szklane, które dzięki ciepłemu światłu dobiegającemu z ich wnętrz, doskonale podkreślają detale reliktów. Do przedstawienia przedmiotów na płótnach wykorzystano poziome witryny. Brak głównego źródła światła dobiegającego z góry wzmacnia surowy charakter wnętrza, czyniąc go jeszcze bardziej tajemniczym. W muzeum panuje atmosfera ciemności, która rozjaśniania jest w miejscach gablot.

You May Also Like

More From Author

2Comments

Add yours
  1. 1
    PatraS

    Czekam z niecierpliwością na noc muzeów, nie każdy o tym wie, noce muzeów organizowane są kilka razy w roku i można zwiedzać je za darmo!

  2. 2
    Garno9

    Któregoś razu byliśmy w muzeum, było mnóstwo ludzi i dwóch dzieciaków wpadło w gablotę z jakimiś okazami, raban się zrobił, okazało się, że witryna została uszkodzona

+ Leave a Comment