Aktualna sytuacja w kraju oraz mieszanie polityki z religią niestety coraz gorzej odbijają się na obywatelach. Liczne protesty oraz marsze to dopiero początek tego, co może zacząć się dziać w najbliższych dniach. Na dziś zapowiedziana jest blokada miast, w środę kobiety zamierzają nie pójść do pracy, natomiast w piątek wszyscy pragną udać się do Warszawy. Poza widocznymi skutkami ostatnich decyzji, można również dostrzec w sieci coraz większe zainteresowanie apostazją. Co to jest i jak się do tego przygotować?
Apostazja, czyli odejście z Kościoła
Wzburzenie katolików w naszym kraju jest coraz zwiększe, zwłaszcza odkąd w czwartek Trybunał Konstytucyjny ogłosił zakaz aborcji w wyjątkowych przypadkach. Odbieranie kobietom świadomej decyzji, ale również propagowanie nienawiści do osób LGBT przez kościół jest czymś nie do pomyślenia, stąd też w sieci coraz częściej wyszukuje się artykułów związanych z apostazją. Czy można całkowicie i bez żadnych konsekwencji odejść z Kościoła?
Apostazja to nic innego jak całkowite porzucenie wiary katolickiej. Sam zabieg nie jest jednak tak prosty, jak by się mogło wydawać. Cała procedura jest regulowana przez Episkopat Polski, który jasno określa wszystkie warunki, jakie trzeba spełnić, by oficjalnie odejść z Kościoła. Jak więc to wygląda?
Oczywiście trzeba być pełnoletnim i mieć zdolność do wykonywania czynności prawnych. Należy przygotować niezbędne pismo, przekazać je proboszczowi w swoim miejscu zamieszkania, bowiem żaden inny sposób rezygnacji nie jest uznawany przez Kościół. Za warunek konieczny uznane zostały świadomość konsekwencji swojego czynu oraz brak jakiegokolwiek przymusu ze strony innych rezygnujących.
Jak napisać takie oświadczenie?
Dokumentacja musi zawierać dane personalne interesanta, miejsce i data chrztu, często również jego świadectwo. Niezbędne jest również opisanie swojej motywacji do wystąpienia, gdzie wyrażona zostanie wola dokonania apostazji, zawierająca klauzulę świadomości. Takie dokumenty składa się proboszczowi, który odbywa indywidualną rozmowę oraz próbuje przekonać do zmiany zdania. Dopiero kiedy ma pewność, że jest to decyzja świadoma, przesyła papiery do Kurii, gdzie odbywa się kolejna weryfikacja. Interesant nie zostanie jednak powiadomiony o fakcie wystąpienia z Kościoła.
Jakie skutki ma apostazja?
Przede wszystkim traci się możliwość bycia świadkiem na ślubie, rodzicem chrzestnym, zdolność do przyjmowania sakramentów, a także prawo do katolickiego pogrzebu. Osoby świadome swojej decyzji nie uznają tego raczej za większą szkodę, niż wolnośc od jakiejkolwiek religii.
Warto wiedzieć, że w każdej chwili można wrócić do wspólnoty Kościoła, jeśli tylko ksiądz wyrazi ma to zgodę.
+ There are no comments
Add yours