6 zalet nowoczesnej izolacji natryskowej, czyli koniec ze styropianem i wełną

Estimated read time 3 min read

Wełna mineralna i styropian nie stanowią najskuteczniejszej izolacji cieplnej wnętrz. Innowacyjna piana poliuretanowa sprawdzi się zarówno w nowych budynkach jak i zabytkowych obiektach. Co świadczy o jej wszechstronności i przewadze nad tradycyjnymi materiałami?

1) Stosunek jakości do ceny

Na pierwszy rzut oka styropian i wełna mineralna, stosowane do wykonywania izolacji domów, mają niską cenę. Jednak nie to powinno być wyznacznikiem podczas wyboru sposobu termoizolacji domu. Liczy się stosunek jakości do kosztu produktu, a tutaj bezsprzecznie wygrywa piana poliuretanowa, która przez długie lata zachowuje stałe parametry izolacyjne. Ponadto zastosowana na poddaszu 5-centymetrowa warstwa materiału otwartokomórkowego typu PUR jest równa 10-centymetrowemu pokryciu styropianowemu.

2) Eliminacja mostków termicznych

Budynek termoizoluje się po to, by ciepło nie uchodziło z niego w niekontrolowany sposób. Słabe punkty w izolacji nazywa się mostkami termicznymi. Ich występowanie znacznie podnosi rachunki za ogrzewanie, a z czasem skutkuje nawet wnikaniem wilgoci i powstawaniem wykwitów. Poliuretan eliminuje ten problem, ponieważ rozrasta się w czasie aplikacji, wchodząc w najmniejsze szczeliny i miejsca trudne do wypełnienia wełną czy styropianem.

3) Odporność na biodegradację i szkodniki

Biodegradacja to rozkład substancji przez robaki, bakterie i grzyby. Piana PUR jest materiałem, w którym te organizmy żywe nie namnażają się. Co ciekawe, także gryzonie, które chętnie tworzą gniazda np. w styropianie, nie znajdują pozytywnych warunków bytowych w poliuretanowej warstwie. Trzeba zwrócić uwagę, że ten materiał charakteryzuje się biologiczną obojętnością, a co za tym idzie, nie szkodzi naturalnemu środowisku. Poleca się go do domów zamieszkanych przez alergików, ponieważ nie pyli (w przeciwieństwie do wełny mineralnej).

4) Możliwość izolacji budynków zabytkowych

Renowacja zabytkowych lub po prostu wieloletnich budynków jest często dużym problemem. Z jednej strony nie ma możliwości, by zdemontować istniejącą konstrukcję, z drugiej jednak obecny szkielet budowli może nie udźwignąć dodatkowych kilogramów ocieplenia. Piana poliuretanowa to materiał lekki, który bez kłopotu wypełni przestrzenie między belkami, nie stanowiąc zbyt wielkiego obciążenia, a wręcz wzmacniając strukturę nieruchomości.

5) Szybkość wykonywania prac

Amerykanie znani są z przeprowadzania szybkich remontów domów. Wynika to między innymi z tego, iż korzystają od dawna z metod, które w Polsce przez wiele lat nie były dostępne. Dzięki izolacji natryskowej prace wykonane przez profesjonalną ekipę trwają krótko. Jest to istotnym argumentem podczas poszukiwania sposobu ocieplenia dla budynku wielkopowierzchniowego.

6) Możliwość wyboru rodzaju piany

Piana otwartokomórkowa przepuszcza parę i ma stosunkowo niską wagę. Sprawdza się na poddaszach nie tylko ze względu na lekkość, ale także świetne właściwości dźwiękoszczelne. Natomiast materiał o strukturze zamkniętokomórkowej jest cięższy i prawie nie przepuszcza pary. Stosuje się go na elewacjach i posadzkach. Dachy i stropy ociepla się poliuretanem o różnej gęstości, zależnie od zastosowanych w nieruchomości metod budowlanych.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours